All Items
یوپی‌اس
خدمات پس از فروش
خرید و سفارش‌گذاری
باتری
درباره سایت
درباره شرکت
تجهیزات جانبی
یوپی‌اس چیست؟

خلاصه شده عبارت "Uninterruptible Power Supplies" به معنی منبع تغذیه بدون وقفه است. منبع تغذیه بدون وقفه دستگاهی متشکل از قطعات جامد است که بین منبع برق ورودی و مصرف‌کننده وصل شده و از بروز اختلالات برق ورودی از جمله قطع کامل آن جلوگیری می‌کند. در واقع ترکیبی از مبدل‌ها، کلیدها و ذخیره‌کننده انرژی (باتری) است که سیستم قدرتی را برای حفظ، نگهداری و پیوستگی توان بار در حالتی ‌که نقصی در توان ورودی پیش آید، تشکیل می‌دهد.
درحقیقت استفاده از یک انرژی پشتیبان مانند سیستم تأمین انرژی بدون وقفه (UPS) شما را قادر می‌سازد که بر بیشتر مشکلات برق شهر فائق آئید و همچنین محافظت در برابر قطع کلی برق را نیز بدست آورید.
شما می‌توانید سطوح مختلفی از حفاظت را در مقابل مشکلات برق برای سیستم خود جهت جلوگیری از تخریب و یا از دست دادن اطلاعات به کار گیرید.
با توجه به اینکه روش‌های نسبتاً کم هزینه بسیاری را جهت تأمین سطوحی از حفاظت در مقابل مشکلات برق شهری برای تجهیزات می‌توانید به کار گیرید، هیچ یک از آنها نمی‌توانند به خوبی یک دستگاه تأمین برق بدون وقفه (یوپی‌اس)، سیستم شما را در قبال مشکلات برق شهر حفاظت کند.
زمانی یوپی‌اس‌ها به عنوان یک سیستم گران ارزیابی می‌شدند اما امروزه با توجه به گران قیمت بودن تجهیزات از نظر سخت‌افزاری و یا ارزشمند بودن اطلاعات و داده‌ها، هزینه تهیه و تأمین یک دستگاه یوپی‌اس کاملاً ارزان و مقرون به صرفه می‌باشد.

چرا به یوپی‌اس نیاز داریم؟

قطع ناگهانی برق باعث اختلال در اکثر فعالیت‌های تجاری شده و در برخی موارد امکان ادامه آن را کاملاً از بین می‌برد. شرکت‌های بسیاری را می توان نام برد که در اثر پیامدهای حاصل از قطع برق ورشکست شده‌اند. تنها قطع برق شهر اثرات مخرب به همراه ندارد، بسیاری از دستگاه‌های الکتریکی نسبت به نارسائی‌هایی مانند نوسانات شدید لحظه‌ای (Spikes)، نویزهای الکتریکی (Noises)، اضافه ولتاژهای لحظه‌ای (Surges)، افت‌های طولانی ولتاژ (Brownouts)، افت‌های لحظه‌ای ولتاژ (Sags)، قطع برق شهر (Blackout)، نوسانات فرکانسی (Frequency Variation)، زمان سوئیچینگ گذرا (Switching Transient) و هارمونیک‌ها (Harmonics) حساس هستند. به اینگونه بارها اغلب ”بارهای حساس“ گفته می‌شود زیرا عملکرد مداوم آنها برای فعالیت تجاری یک شرکت، حائز اهمیت است.
از این روست که نیاز به یک منبع تغذیه در شرایط اضطراری یا در صورت بروز مشکلات فوق احساس می‌شود.

یوپی‌اس Line-interactive چیست؟

این نوع یوپی‌اس شامل دستگاه‌هایی می‌شود که در آنها سعی شده با اضافه کردن سیستم تنظیم ولتاژ در مسیر Bypass عملکرد بهتری نسبت به سری Offline ارائه شود. دو نوع از متداول‌ترین سیستم‌های این رده، یوپی‌اس مجهز به ترانس Buck/Boost و ترانس ferroresonant می‌باشد. مشابه مدل‌های Offline یوپی‌اس مدل Line-interactive بار خود را از طریق مسیر Bypass تغذیه می‌کند و بر اثر هر حادثه‌ای که سبب قطع برق شهر شود آن را به اینورتر انتقال می‌دهد. در بخش‌های باتری، شارژر و مدار اینورتر نیز با سیستم Offline مشابه است اما به خاطر اضافه شدن مدار تنظیم ولتاژ در مسیر Bypass، بار کمتری به اینورتر انتقال می‌یابد. چنین سیستمی تأثیر بیشتری در کاهش هزینه‌ها داشته و عمر مفید باتری در مقایسه با سری Offline بیشتر می‌شود.

تفاوت یوپی‌اس‌های "online" و "offline" در چیست؟

یوپی‌اس‌های "Offline" که در استاندارد با علامت اختصاری (VFD) از آنها یاد می‌شود، یوپی‌اس‌هایی هستند که در شرایط نرمال و حضور برق شهر اینورترشان خاموش و یا به صورت روشن ولی بی‌بار و آماده خدمت است و تغذیه مصرف‌کننده متصل به دستگاه از طریق مسیر Bypass تأمین می‌شود. تنها وقتی برق شهر قطع شده و یا از محدوده مقادیر مجاز خارج شود اینورتر در مدار قرار می‌گیرد. کاهش قیمت مبدل، سبکی و افزایش راندمان دستگاه در زمان حضور برق شهر از اصلی‌ترین مزیت‌های سیستم آفلاین محسوب شده ولی انتقال مشکلات کیفی برق شهر از طریق Bypass به مصرف‌کننده و محدودیت حرارتی اینورتر این نوع سیستم‌ها در کار طولانی مدت و احتمال آسیب‌دیدگی دستگاه در زمان جابجایی بین برق شهر و اینورتر از نقاط ضعف این نوع سیستم‌هاست. به همین دلیل این سیستم‌ها عمدتاً برای توان‌های پائین (کمتر از 10 کیلو ولت آمپر) ساخته و ارائه می‌شوند. در محیط‌‌های صنعتی و در شبکه‌هایی که از کیفیت توان پائینی برخوردارند امکان استفاده از یوپی‌اس‌های آفلاین وجود ندارد.
یوپی‌اس‌های "Online" که در استاندارد با علامت اختصاری (VFI) از آنها یاد می‌شود. یوپی‌اس‌هایی هستند که حتی در شرایط نرمال و حضور برق شهر هم مصرف‌کننده آنها صرفاً از طریق اینورتر تأمین و تغذیه می‌شود و تنها در شرایط خرابی و خطا در هریک از مبدل‌های دستگاه، مسیر Bypass برای مدت محدودی (رفع عیب و برگشت دستگاه به سرویس) عهده دار تأمین تغذیه بار می‌شود. به علت تبدیل ولتاژ AC به DC و تبدیل مجدد آن از DC به AC از این دستگاه با عنوان مبدل دوبل "Double conversion" هم یاد می‌شود. در واقع با این نوع تبدیل عملاً امکان تغییر فرکانس خروجی نسبت به ورودی و همچنین ایجاد ولتاژی متفاوت با ورودی و مستقل از آن وجود دارد (VFI). این قابلیت می‌تواند برای تولید تغذیه با کیفیت بهتر و بالاتر از برق شهر را برای مصرف‌کننده فراهم سازد.

یوپی‌اس تک‌فاز یا یوپی‌اس سه‌فاز؟ ویژگی‌های هرکدام چیست؟

نکات بسیار زیادی در انتخاب نوع تک‌فاز و یا سه‌فاز یوپی‌اس اثرگذار است. برای مصرف‌کنندگان سه‌فاز چاره‌ای جز انتخاب دستگاهی با خروجی سه فاز نیست؛ ولی برای سایر مصرف‌کنندگان که جملگی بارهای تک‌فاز محسوب می‌شوند گزینه مطلوب کدام است؟
در بازار یوپی‌اس برای توان‌های پائین (کمتر از 10 کیلو ولت آمپر) شما می‌توانید یوپی‌اس‌های تک‌فاز به تک‌فاز داشته باشید و در برخی موارد قیمت تمام شده آنها در مقایسه با یوپی‌اس‌های سه‌فاز به تک‌فاز و سه‌فاز به سه‌فاز هم مطلوب‌تر است و برای کاربران که شبکه برق آنها  تک‌فاز است گزینه اجباری محسوب می‌شود؛ ولی برای توان‌های بالاتر، یوپی‌اس به دو صورت سه‌فاز به تک‌فاز و سه‌فاز به سه‌فاز ساخته می‌شوند. مدل‌های سه‌فاز به تک‌فاز (که بعضاً تا توان‌های بیش از 100 کیلو ولت آمپر هم ساخته می‌شوند) تسهیلات خوبی را برای بعد از دستگاه فراهم می‌سازند و شبکه الکتریکی بعد از دستگاه آسان‌تر و ارزان‌تر خواهد شد. ولی وقتی دستگاه Bypass می‌شود، بار به صورت کامل تنها روی یکی از فازها تحمیل خواهد شد که برای شبکه نا‌مطلوب است؛ بدین منظور یوپی‌اس‌های سه‌فاز به سه‌فاز گزینه به مراتب عاقلانه‌تری است.

قبل از نصب یوپی‌اس چه نکاتی را باید مدنظر قرار دهم؟

حمل و جابه‌جایی دستگاه را با رعایت نکات توصیه شده در دفترچه راهنمای کاربر انجام دهید.
شرایط محیطی محل نصب به لحاظ تراز بودن زمین، ظرفیت تحمل وزن مجموع باتری‌ها و دستگاه توسط کف، دما، رطوبت، رعایت فاصله جانبی یا فوقانی (بسته به مدل دستگاه) و... را در نظر داشته باشید.
شرایط جوی نامناسب بر کارکرد صحیح دستگاه و باتری‌ها تأثیرگذار است؛ دستگاه را نزدیک پنجره‌هایی که امکان بازشدن دارند، قرار ندهید.
دقت کنید که اتصال زمین مناسب در محل نصب موجود باشد.
دقت کنید که ولتاژ و فرکانس برق ورودی دستگاه با مشخصات مندرج در دفترچه راهنمای کاربر مطابقت داشته باشد.
از جنس، نوع و سطح مقطع مناسب تمامی کابل‌های ورودی و خروجی و رابط باتری، اتصالات و فیوزهای حفاظتی اطمینان حاصل نمائید.
در نظر داشته باشید که خروجی یک یوپی‌اس در هر یک از حالت‌های برق شهر یا باتری، می‌تواند دارای ولتاژ خطرناک باشد.
باتری‌ها می‌توانند جهت افزایش زمان پشتیبانی به صورت موازی بسته شوند؛ استفاده نادرست از کابل‌ها، تعداد و جهت باتری‌ها در هر محفظه باتری، می‌تواند باعث بروز شوک الکتریکی و ایجاد جریان‌های زیاد اتصال کوتاه شود.
مصرف‌کننده‌ها (فاز و نول مصرف‌کننده‌ها) بایستی مستقیماً به یوپی‌اس و تابلوی مخصوص وصل شده و توزیع بار بین فازها در صورت سه‌فاز بودن رعایت شود.
عملیات نصب و راه‌اندازی تماماً بایستی توسط تکنیسین آموزش‌دیده صورت پذیرد.

مشخصات برق ورودی دستگاه چگونه باید باشد؟

از فازهایی استفاده کنید که مصرف‌کننده‌های با جریان لحظه‌ای بالا بر روی آنها قرار نداشته باشد؛ ورود این نوع مصرف‌کننده‌ها باعث افت غیرمتعارف ولتاژ می‌شود.
فیوز جداگانه‌ای را برای ولتاژ ورودی یوپی‌اس بر روی تابلوی برق شهر در نظر بگیرید.
فیوز ورودی یوپی‌اس را با توجه به بیشترین جریان ورودی با ضریب 2 انتخاب نمائید.
ترتیب فازها (S، R و T) را در یوپی‌اس‌های سه‌فاز رعایت کنید.
ولتاژ و فرکانس ورودی یوپی‌اس را با مشخصات مندرج در دفترچه راهنمای کاربر مطابقت دهید.

مشخصات خروجی یوپی‌اس چیست؟

مشخصات خروجی هر یوپی‌اس با توجه به جدول مشخصات فنی آن بوده و شامل موارد زیر است:
- توان: با توجه به مقدار مصرف‌کننده تعیین شده و بر حسب کیلو ولت آمپر (kVA) یا کیلو وات (kW) می‌باشد.
- ضریب توان: نسبت توان واقعی به توان ظاهری بوده و مقداری بین صفر و یک دارد.
- ولتاژ و فرکانس: محدوده ولتاژ و فرکانس خروجی (Tolerance) در مشخصات فنی درج می‌شود.

یوپی‌اس با ترانس ایزوله چه مزایایی دارد؟

ترانس ایزوله (=ترانسفورماتور ایزوله)، قطعه‌ای الکتریکی است که به واسطه یک میدان مغناطیسی، دو مدار الکتریکی را از هم ایزوله می‌نماید؛ بدین معنی که مابین دو مسیر انرژی، هیچ اتصال اهمی وجود ندارد و در نتیجه در خروجی ترانس، شرایط الکتریکی ورودی برقرار نمی‌باشد (ارتباط نول با زمین وجود ندارد). این عمل ترانس ایزوله موجب می‌شود که در خروجی دستگاه، ولتاژ مورد لزوم موجود باشد ولی به علت عدم اتصال زمین در مواقع اتصال، اختلاف پتانسیل بالا با زمین، صفر منظور شده و جریانی از اتصال عبور نمی‌کند.
از ترانس ایزوله به منظور جلوگیری از عبور جریان‌های DC در صورت بروز صاعقه یا جریان‌های زیاد در مدار مصرف‌کننده‌های حساس استفاده می‌شود.
ترانس ایزوله در مدار، نقش حفاظت‌ اشخاص در مقابل برق گرفتگی را ایفا می‌کند زیرا این ترانس‌ها، شبکه را از زمین ایزوله، جدا می‌کنند و در نتیجه تماس با سیم برق باعث برق‌گرفتگی نمی‌شود. در این نوع حفاظت از ترانس با دو سیم‌پیچ مجزای یک به یک و یا کاهنده استفاده می‌شود که ولتاژ خروجی آن بیش از 42 ولت است. در ترانسفورماتور یک به یک ولتاژ ثانویه برابر ولتاژ شبکه می‌باشد.
ترانسفورماتور، ولتاژ تغذیه مصرف‌کننده را از نظر الکتریکی از شبکه جدا می‌کند.
جریانی که یوپی‌اس‌های دارای ترانس ایزوله (Transformer-base) در لحظه اول استارت مصرف‌کننده می‌توانند تحمل کنند بیشتر از یوپی‌اس‌های بدون ترانس (Transformer-less) است؛ طول عمر یوپی‌اس‌های دارای ترانس ایزوله بیشتر از یوپی‌اس‌های بدون ترانس است ولی تلفات گرمایی ترانس‌دارها بیشتر است. در کل انتخاب یوپی‌اس نسبت به نوع مصرف‌کننده بهترین حالت ممکن است که اکثر یوپی‌اس‌های ترانس‌دار برای مصارف بیمارستانی و تجهیزات موتوردار و هیتردار مناسب‌تر است و یوپی‌اس‌های بدون ترانس برای تجهیزات کامپیوتری و اداری مناسب‌تر می‌باشد.

تفاوت یوپی‌اس ماژولار (Modular) با متمرکز (Standalone) در چیست؟

افزایش توان کلی سیستم در یوپی‌اس ماژولار صرفاً با تهیه ماژول بیشتر و سهولت در نصب امکان‌پذیر بوده و منجر به اشغال کمترین فضای ممکن می‌شود؛ در صورتی که در یوپی‌اس Standalone از طریق پارالل نمودن یوپی‌اس‌های جداگانه همراه با اشغال فضای بیشتر همراه است.
سرویس و تعمیر یک یوپی‌اس ماژولار به آسانی و تنها با تعویض ماژول معیوب با ماژول سالم بدون نیاز به دانش فنی خاصی صورت می‌پذیرد؛ در صورتی که سرویس و تعمیر یک یوپی‌اس Standalone،  نیاز به متخصص و تکنیسین ماهر دارد.
امکان انجام خدمات سرویس و نگهداری یوپی‌اس Modular بدون کوچکترین وقفه‌ای در عملکرد کلی سیستم وجود دارد؛ در صورتی که در یوپی‌اس Standalone ممکن است جهت انجام تعمیر و سرویس دستگاه خاموش گردیده و تغذیه مصرف‌کننده از طریق مسیر Bypass صورت پذیرد.
یوپی‌اس‌های ماژولار قطعات یدکی خاصی نداشته و تنها با داشتن یک ماژول اضافی، امکان جایگزینی با ماژول معیوب بدون وقفه وجود دارد؛ در صورتی که یوپی‌اس Standalone دارای قطعات یدکی مختلفی می‌باشد.
هزینه تعمیر یک یوپی‌اس ماژولار به جهت استفاده از قطعات SMD گران‌تر بوده و در مواردی غیرقابل تعمیر می‌باشد در صورتی که در یوپی‌اس Standalone ممکن است با تعویض یک قطعه کوچک مشکل رفع شود.

آیا محصولاتی که از شرکت مهندسی زی-نر تهیه می‌کنم، آماده استفاده هستند یا باید اقداماتی قبل از استفاده انجام دهم؟

اکثر دستگاه‌های تا توان 3 کیلوولت‌آمپر به صورت Plug & Play بوده و نصب و راه‌اندازی آنها بدون نیاز به مراجعه تکنیسین، توسط کاربر نهایی می‌تواند صورت پذیرد؛ اما در خصوص دستگاه‌های با توان بالاتر و همچنین دستگاه‌هایی که دارای باتری خارجی (External) هستند، این‌گونه نبوده و نیاز است تا عملیات نصب و راه‌اندازی، توسط تکنیسین آموزش دیده صورت پذیرد.

بارهای خطی و غیرخطی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اگر سر و کارتان با یوپی‌اس، اینورتر یا منابع تغذیه متناوب باشد، حتماً یک بار با واژه‌ی بار خطی و یا بار غیرخطی برخورد کرده‌اید. استاندارد IEC62040 بطور کلی بارها را به دو گروه خطی (Linear) و غیرخطی (Non Linear) طبقه‌بندی کرده است. به همین دلیل در مشخصات فنی یو‌پی‌اس‌ها اغلب این کلمات را مشاهده می‌کنیم. به عنوان مثال اغلب THD ولتاژ خروجی را یک بار برای بارهای خطی و یک بار برای بارهای غیرخطی مشخص می‌کنند.

بارهای خطی
اگر به باری ولتاژ سینوسی بدهیم و جریان بار نیز سینوسی باشد، به آن "بار خطی" می‌گوییم. این یک تعریف ساده شده از بارهای خطی بود. دقت نمایید که حرفی از وجود اختلاف فاز بین جریان و ولتاژ در میان نیست. اغلب وقتی صحبت از بارهای خطی به میان می‌آید همه به بارهای مقاومتی اشاره می‌کنند و بارهای سلفی یا خازنی را جزء بارهای غیرخطی طبقه بندی می‌نمایند. در صورتی که چنین نیست!
بارهای خازنی و سلفی نیز خطی می‌باشند. زیرا اگر به آنها ولتاژ سینوسی متصل شود، جریانشان نیز سینوسی است و تنها با شکل موج ولتاژ اختلاف فاز دارد. به طور کلی هر ترکیبی از عناصر پسیو (متشکل از مقاومت، خازن و سلف) به عنوان یک بار خطی بشمار می‌رود. اگر خاصیت سلفی بار غالب باشد جریان آن پس‌فاز است. یعنی شکل موج جریان اندکی بعد از شکل موج ولتاژ می‌آید و در صورتی که بار خازنی باشد شکل موج جریان اندکی قبل از شکل موج ولتاژ می‌آید.

بارهای غیرخطی:
برخلاف بارهای خطی، اگر به این بارها ولتاژ سینوسی اعمال شود، جریانشان غیر سینوسی خواهد بود.
شاید جالب باشد بدانید برخلاف آنچه به نظر می‌رسد دنیای ما توسط بارهای غیرخطی احاطه شده است! به عنوان مثال تمام منابع تغذیه سوئیچینگ جزء بارهای غیرخطی به شمار می‌روند. این یعنی کامپیوتر، پرینتر، اسکنر، تلویزیون، رادیو، مایکروویو، LED و LCDها، شارژر موبایل، تمامی لامپ‌های کم مصرف، یوپی‌اس‌ها و یا تمامی کانورترها و مبدل‌هایی که مدارات تصحیح شکل موج جریان ورودی ندارند، رکتی‌فایرهای دیودی یا تریستوری و بسیاری دیگر از لوازم و ادوات اطراف ما، همگی جزء بارهای غیرخطی به حساب می‌آیند. وجه مشترک تمام این بارها، استفاده از ادوات اکتیو (نیمه هادی‌هایی مثل دیود، تریستور، IGBT یا ماسفت و...) به جای قطعات پسیو (مقاومت، سلف یا خازن) در ورودی‌شان است.
ماهیت غیرخطی جریان، لحظه‌ای بودن و در نتیجه ضربه‌ای بودن آن، پیک بالاتر آن نسبت به جریان مشابه سینوسی، بالاتر بودن Crest factor و بالا بودن قابل ملاحظه‌ی هارمونیک آن نسبت به یک جریان سینوسی، بارهای غیرخطی را برای هر منبع تغذیه‌ای نامناسب می‌نماید. به همین دلیل استاندارد IEC62040-3 توجه بسیاری به بارهای غیرخطی دارد و تست یوپی‌اس با بارهای غیرخطی را به یک الزام برای هر سازنده‌ای بدل نموده است. جالب است بدانید اکثر بارهایی که به یوپی‌اس متصل می‌شود غیرخطی هستند. فرضاً یک سایت کامپیوتر را در نظر بگیرید؛ سرور، پرینتر، اسکنر، پلاتر و کلیه کامپیوترهای موجود در سایت به دلیل استفاده از مدارات تغذیه سوئیچینگ تماماً غیرخطی به حساب می‌آیند.

شاید این سوال برایتان مطرح شود که با توجه به ماهیت نامناسب جریان بارهای غیرخطی، چگونه می‌توان تشخیص داد که یک یوپی‌اس می‌تواند تغذیه بارهای غیرخطی را به خوبی تأمین نماید؟ پاسخ این سؤال را می‌بایست در جدول مشخصات فنی یوپی‌اس جستجو نمایید. مطابق استاندارد، سازندگان مکلف به ارائه پارامتری به عنوان THD یا درصد اعوجاج ولتاژ خروجی یوپی‌اس به خریدار هستند. اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از این پارامتر داشته باشیم به این معنی است که با اعمال بار کامل خطی یا غیرخطی، چه مقدار کیفیت شکل موج ولتاژ خروجی یوپی‌اس کاهش می‌یاید. هر چه عدد THD ولتاژ کمتر باشد نشان‌گر کیفیت بهتر یوپی‌اس است. طبق استاندارد، بهتر است این عدد کمتر از 8 باشد.
همانطور که انتظار داشتیم ماهیت ضربه‌ای بارهای غیر خطی باعث می‌شود که کیفیت ولتاژ خروجی یوپی‌اس در بارهای غیرخطی نسبت به بارهای خطی کاهش یابد، یا به عبارتی THD ولتاژ آن در بارهای غیرخطی بالاتر باشد.

:: در تهیه متن پاسخ به این پرسش، از وب‌سایت upspedia.com استفاده شده است.

اگر کالای دریافتی، با آنچه که سفارش داده‌ام و یا آنچه که در وب‌سایت دیده‌ام، مغایرت داشته باشد، چه کاری باید انجام دهم؟

با همکاران ما از طریق شماره تلفن ۳۹۷۲ ۷۲ ۶۶ ۰۲۱ تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهید. در اسرع وقت رسیدگی می‌شود. همچنین می‌توانید با تکمیل و ارسال فرم تماس با ما، شکایت خود را ارسال نمائید.

کلاس حفاظتی یا IP در یوپی‌اس نشان‌دهنده چیست؟

درجه حفاظت یا کد IP، اصطلاحی در استاندارد IEC 60529 است که بر اساس آن محفظه تجهیزات الکتریکی با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی، تقسیم‌یندی می‌شوند؛ رقم اول (از سمت چپ) که بین 0 تا 6 است، سطح حفاظت در برابر جسم خارجی و نیز حفاظت افراد را مشخص می‌کند. رقم دوم بین 0 تا 8 است و میزان حفاظت در برابر نفوذ آب (و نه مایع دیگر) را مشخص می‌کند. هرچه این رقم‌ها بالاتر باشند، میزان حفاظت بیشتر خواهد بود.

 حفاظت در برابر ورود اجسام خارجی
رقم اول توضیحات شرح
  بدون حفاظت بدون هیچ‌گونه حفاظت خاص
1 حفاظت‌شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگتر از 50 میلیمتر حفاظت در مقابل دسترسی غیرمجاز سطوح بزرگ بدن
2 حفاظت‌شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگتر از 12 میلیمتر حفاظت در مقابل انگشت یا اجسام با قطر متوسط
3 حفاظت‌شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگتر از 2.5 میلیمتر حفاظت در مقابل ابزار و اجسام با قطر کم
4 حفاظت‌شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگتر از 1 میلیمتر حفاظت در مقابل سیم یا نوار
5 حفاظت‌شده در برابر ورود گرد و غبار از ورود کامل گرد و غبار جلوگیری نمی‌شود اما به راحتی وارد بدنه نمی‌شوند.
6 حفاظت‌شده در برابر ورود ریزگرد هیچ گرد و غباری به بدنه وارد نمی‌شود.

 

حفاظت در برابر ورود مواد مایع
رقم دوم توضیحات شرح
  بدون حفاظت بدون هیچ‌گونه حفاظت خاص
1 عایق در برابر چکه‌های عمودی آب از نفوذ قطراتی که به صورت عمودی بر روی بدنه می‌ریزند جلوگیری می‌کند.
2 عایق در برابر چکه‌های آب با حداکثر زاویه 15 درجه در صورتی که قطرات آب با زاویه 15 درجه نسبت به خط عمود از هر جهت بر روی بدنه ریخته شود تأثیر مضری بر دستگاه ندارد.
3 عایق در برابر پاشیده‌شدن آب با حداکثر زاویه 60 درجه در صورتی که آب با زاویه 15 درجه نسبت به خط عمود از هر جهت بر روی بدنه پاشیده شود تأثیر مضری بر دستگاه ندارد.
4 عایق در برابر بارش آب از هر جهت و هر زاویه اگر از هر جهتی روی بدنه آب پاشیده شود نباید تأثیر مضری بر دستگاه داشته باشد.
5 عایق در برابر پاشیده‌شدن آب با فشار از هر جهت در صورتی که آب با فشار از هر جهت بر بدنه ریخته شود نباید تأثیر مضری بر دستگاه داشته باشد.
6 عایق در برابر پاشیده‌شدن آب با فشار زیاد از هر جهت در صورتی که آب با فشار خیلی زیاد از هر جهت بر بدنه دیخته شود نباید تأثیر مضری بر دستگاه داشته باشد.
7 عایق در برابر غوطه ورشدن موقت دستگاه در آب دستگاه می‌تواند بدون تأثیر مضر برای مدت محدودی در آب غوطه‌ور باشد.
8 عایق در برابر استفاده دائمی در آب از دستگاه می‌توان به صورت دائمی در زیر آب استفاده کرد بدون اینکه هیچ تأثیر مخربی بر عملکرد آن داشته باشد.
شرایط و مراحل خرید از شرکت مهندسی زی-نر چیست؟

۱- کارشناسی و برآورد نیاز مشتری و ارائه راهکار و پیشنهاد محصول
۲- دریافت درخواست خرید مشتری و پیشنهاد قیمت
۳- ارسال پیش‌فاکتور برای مشتری
۴- دریافت تأییدیه پیش‌فاکتور و توافق در مورد نحوه پرداخت
۵- اقدام شرکت برای تهیه اقلام پیش‌فاکتور تأیید شده و صدور صورتحساب مشتری
۶- انجام مراحل نهایی، صدور ضمانت‌نامه محصول و تحویل کالا به مشتری

اگر کالای دریافتی، ایراد فنی یا آسیب‌دیدگی داشت، چه کاری باید انجام دهم؟

با همکاران ما از طریق شماره تلفن ۳۹۷۲ ۷۲ ۶۶ ۰۲۱ تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهید. در اسرع وقت رسیدگی می‌شود. همچنین می‌توانید با تکمیل و ارسال فرم تماس با ما، شکایت خود را ارسال نمائید.

چگونه مدت زمان برق‌دهی (Backup time) را محاسبه کنم؟

مدت زمان برق‌دهی (Backup time) مدت زمانی است که باتری باید انرژی و توان موردنیاز بار مصرفی را تأمین نماید؛ در اصطلاح با آن Autonomy time نیز اطلاق می‌شود. باتری‌ها در انواع گوناگون و ظرفیت‌های مختلفی ارائه می‌شوند؛ بنابراین به منظور استفاده از باتری مناسب، بایستی محاسبات نسبتاً دقیقی صورت پذیرد.
در انتخاب باتری با ظرفیت مناسب کاربرد شما، حداقل دو نکته را باید در نظر داشته باشید:
1- بار (مصرف‌کننده) باتری
2- زمان برق‌دهی (Backup Time) موردنیاز
ابتدا جریان کشیده شده از باتری را محاسبه می‌کنیم. به عنوان مثال:
اگر بار متصل به یوپی‌اس 5kVA و ضریب توان آن 0.8 باشد بار یوپی‌اس 5kVA×0.8=4kW است. اگر راندمان اینورتر یوپی‌اس 90 درصد باشد تلفات اینورتر 0.36kW است. بنابراین بــرای تغذیه بار باتری باید به اندازه 4kW+0.36kW=4.36kW توان dc تولید کند.
حال اگر ولتاژ ثابت باتری، 192 ولت باشد و زمان برق‌دهی، 30 دقیقه باشد، جریان dc از تقسیم 4360W بر 192V بدست می‌آید که جریان 22.71 آمپر خواهد شد.
توجه: محاسبه فوق به شکل ساده در این جا آمده است زیرا ولتاژ واقعی باتری با دشارژ شدن آن افت می‌کند.
سازندگان باتری همیشه جداول یا نمودارهایی را عرضه می‌کنند که با استفاده از اطلاعات آنها می‌توان ظرفیت سرویس‌دهی موردنیاز را تعیین کرد. این جداول برای هر باتری در صفحه محصولات سایت درج شده‌اند.
در مورد مثال فوق با توجه به اطلاعات ارائه‌شده از سوی سازندگان باتری، 16 عدد باتری (192 ولت) با 24 آمپر ساعت ظرفیت سرویس‌دهی می‌تواند برای 30 دقیقه مصرف‌کننده را تغذیه کند.

انواع یوپی‌اس چیست و مزایا و معایب هریک کدامند؟

اختلاف نظرهای بسیاری در بازار UPS درباره انواع مختلف و مشخصات (مزایا و معایب) هر یک از آنها وجود دارد. تنوع یوپی‌اس در بازار و مشخصات خاص هر یک از آنها یک سر درگمی را برای کاربران این نوع تجهیزات در تصمیم‌گیری درست به دنبال داشته است. بخش زیادی از این سردرگمی به خاطر مشخص نبودن نقطه تمایز این تجهیزات برای کاربران عام است. برای مثال این یک باور تقریباً همگانی است که تنها دو نوع یوپی‌اس با عناوین Standby UPS و on-line UPS وجود دارد. ولی واقعیت این است که این دو عنوان معروف نمی‌توانند بازگوکننده مشخصات تمامی انواع UPSهای موجود در بازار باشند.
این سوءتفاهمات و برداشت‌های ناصحیح وقتی می‌تواند برطرف شود که تکنولوژی‌های ساخت یوپی‌اس به نحو درستی معرفی شده و باهم مقایسه شود. توپولوژی UPS در واقع ماهیت و ساختار طراحی آن را روشن می‌کند. تأمین‌کنندگان مختلف به طور معمول مدلهای با ساختار یکسان و مشابه تولید می‌کنند ولی مشخصات عملکردی آنها با هم بسیار متفاوت است.
در این نوشتار سعی بر آنست تا هریک از این ساختارها تعریف شده‌ و بصورت بلوک دیاگرام هم نمایش داده شود. کاربردهای عملی آنها تشریح شده، مزایا و معایبشان هم لیست شود. ساختارهای مرسوم بین سازندگان مطرح جهانی در اینجا مرور شده‌اند، همچنین تلاش شده تا توضیحات مختصری در مورد نحوه عملکرد هر یک از توپولوژی‌ها ارائه شود. ما مدعی نیستیم که همه جزئیات را ارائه کرده‌ایم ولی امیدواریم این نوشتار به شما در شناسایی درست یوپی‌اس‌ها و مقایسه دقیق ساختارهای آنها کمک کند.

انواع UPS
روش‌های مختلفی در پیاده‌سازی آرایش‌های متنوع یوپی‌اس استفاده می‌شود هر کدام هم دارای یک یا چند ویژگی‌های عملکردی ممتاز است به نحوی که ادامه ساخت و استفاده از آن ساختار را توجیه و منطقی می‌سازد این کاربر است که باید متناسب با نیاز خود و شناخت دقیق این سیستم‌ها بهترین گزینه را برای کاربرد مورد نظرش برگزیند. متداول‌ترین آرایش‌های یوپی‌اس در ادامه تشریح شده‌اند:
1)    ساختار آماده به کار
2)    ساختار درتعامل با خط
3)    ساختار آماده به کار از نوع فررو  
4)    ساختار بر خط با تبدیل دوگانه
5)    ساختار دلتا

ساختار آماده به کار (Standby UPS)
یوپی‌اس‌های با ساختار آماده به کار رایج‌ترین نوع UPS مورد استفاده برای رایانه‌های شخصی و مصارف توان پایین در محیط‌های غیرصنعتی محسوب می‌شوند. در بلوک دیاگرام نشان داده شده در شکل 1، سوئیچ انتقال طوری برنامه‌ریزی شده است که همواره ورودی AC (که معمولاً فیلترشده هم است) را به عنوان منبع تغذیه اصلی برای مصرف‌کننده انتخاب می‌کند (خط توپر نشان داه شده در شکل1)، این سوئیچ مسیر باتری / اینورتر به سمت مصرف‌کننده را (به عنوان منبع پشتیبان برای مدت زمانی که وقفه‌ای در مسیر تغذیه اصلی رخ دهد) جایگزین مسیر تغذیه اصلی بار خواهد کرد (مسیر خط چین). اینورتر فقط وقتی که برق قطع شود روشن خواهد شد، از این رو است که به این ساختار عنوان "آماده به کار" اطلاق می‌شود.
راندمان بالا، اندازه کوچک و قیمت و حجم و وزن کم از مزایای اصلی این ساختار می‌باشد. با فیلتر مناسب و تقویت مدارات الکتریکی، این سیستم قادر خواهد بود تا عملکرد مطلوبی را در حذف نویز و حفاظت از اضافه ولتاژهای گذرای لحظه‌ای داشته باشد.
محدودیت توان خروجی دستگاه؛ انتقال مشکلات کیفیت توان شبکه از طریق مسیر Bypass به بار؛ وقفه کوتاه مدت تغذیه در زمان از دست رفتن برق اصلی؛ بار لحظه‌ای 100% بر روی اینورتر در زمان قطع برق شهر؛ محدودیت بخش قدرت مبدل برای کار طولانی مدت اینورتر (محدودیت زمان پشتیبانی بار) از جمله معایب این ساختار محسوب می‌شود.

ساختار آماده به کار

یوپی‌اس‌های در تعامل با خط (Online UPS)
UPSهای با ساختار در تعامل با خط که در شکل 2 نشان داده شده است، شایع‌ترین طرح مورد استفاده برای کسب و کار کوچک، کاربران وب و سرورهای محدود است. در این طراحی، مبدل برق باتری به AC (اینورتر) همیشه به خروجی AC دستگاه متصل است ولی اینورتر در زمانهایی که تغذیه AC ورودی شرایط مطلوبی دارد به صورت معکوس عمل کرده و شارژ باتری را انجام می‌دهد.

ساختار در تعامل با خط

هنگامی که تغذیه ورودی قطع می‌شود، سوئیچ تغذیه ورودی باز شده و تغذیه از طریق انرژی ذخیره شده در باتری و مسیر اینورتر UPS ادامه می‌یابد. با اینورتر همیشه روشن و متصل به خروجی، این ساختار تغذیه فیلتر شده و بهتری با زمان جابجایی کمتر در مقایسه با ساختار "آماده به کار" خواهد داشت.
علاوه بر این، ساختارهای در تعامل با خط معمولاً مجهز به یک ترانسفورماتور با سَرهای ولتاژی مختلف است. این قابلیت امکان تنظیم ولتاژ خروجی دستگاه را با تغییر تپ ترانسفورماتور به رغم تغییر ولتاژ ورودی را برای UPS فراهم می‌سازد. تنظیم ولتاژ برای شرایطی که ولتاژ ورودی کم و زیاد می‌شود یک ویژگی مهم و ارزشمند است، در غیراینصورت تغذیه خروجی یوپی‌اس به باتری منتقل شده و در نتیجه زمان پشتیبانی مصرف‌کننده برای زمانی که تغذیه به طور کامل قطع شود کاهش خواهد یافت همچنین این نوع استفاده مکرر از باتری می‌تواند باعث از کار افتادگی سریع باتری شود. با این حال، این امکان هم وجود که در این ساختار اینورتر طوری طراحی شود که حتی در صورت خرابی آن ادامه تغذیه از طریق ورودی AC و مسیر بایپاس ادامه یابد، به نحوی که احتمال وقفه تغذیه خروجی به خاطر تک مسیر بودن منبع تغذیه منتفی شود و دو مسیر تأمین تغذیه تقریباً مستقل از هم و کارآمد برای مصرف‌کننده فراهم گردد.
راندمان بالا، اندازه کوچک، قیمت کم و قابلیت اطمینان بالا همراه با قابلیت اصلاح افزایش و کاهش ولتاژ ورودی این نوع UPS را در محدوده قدرت 0.5 تا 5 کیلوولت آمپر به گزینه جذابی تبدیل کرده است.
هرچند با برخی تمهیدات در مسیر Bypass، مشکلات کیفیت توان شبکه در خروجی دستگاه کمتر از ساختار آماده به کار است ولی سایر معایب ساختار مذکور را دارد.

 
ساختار آماده به کار- فررو
UPS آماده به کار از نوع فررو در گذشته یکی از جذابترین مدل‌های UPS برای محدوده قدرت 3 تا 15 کیلوولت آمپر بود. این ساختار متکی بر ترانسفورماتور اشباع‌شونده ویژه‌ای بود که دارای سه‌ سیم‌پیچ قدرت بود. مسیر تأمین تغذیه اصلی و از پیش تعیین شده در این ساختار عبارت است از ورودی AC که پس گذر از یک سوئیچ انتقال و ترانسفورماتور به خروجی می‌رسد. در صورت قطع برق ورودی، سوئیچ انتقال باز شده، و اینورتر تأمین تغذیه بار خروجی را بر عهده می‌گیرد.
در مدل آماده به کار از نوع فررو، اینورتر در حالت آماده به کار بوده و هنگامی که تغذیه ورودی قطع شود، سوئیچ انتقال باز و اینورتر روشن می‌شود. ترانسفورماتور که دارای یک قابلیت ویژه بنام "فرو رزونانس" است، یک حد محدودی از تنظیم ولتاژ و تصحیح شکل موج خروجی را برعهده دارد. ایزولاسیون از شبکه قدرت AC ورودی که توسط ترانسفورماتور فرو رزونانس فراهم می‌شود به خوبی یا بهتر از هر نوع فیلتر در دسترس عمل می‌کند. اما خود ترانسفورماتور فررو، اعوجاج شدید ولتاژ خروجی و حالت گذرا را به دنبال دارد، که می‌تواند به مراتب بدتر از اتصال بار به یک شبکه AC با کیفیت توان پائین باشد.
هرچند این نوع یوپی‌اس هم در دسته بندی‌ها جزء ساختار آماده به کارها قرار می‌گیرد ولی این ساختار، تولید مقدار زیادی گرما به دلیل استفاده از یک ترانسفورماتور فرو رزونانس با راندمان ذاتی پایین را به دنبال دارد. این ترانسفورماتورها همچنین بزرگ و حجیم و سنگین هستند به همین خاطر UPSهای آماده به کار از نوع فررو به طور کلی بسیار بزرگ و سنگین می‌شوند. یوپی‌اس‌های آماده به کار از نوع فررو رزونانس توسط برخی از سازندگان به عنوان یوپی‌اس‌های Online معرفی می‌شوند. ولی واقعیت این است که هر چند آنها مجهز به یک سوئیچ انتقال هستند، ولی اینورتر آنها در حالت آماده به کار بوده و فقط با قطع برق AC وارد مدار شده و مشخصات لحظات جابجایی -وقفه کوتاه مدت- در آنها دیده می‌شود (دقیقاً مشابه مدل‌های آماده به کار). شکل 3 توپولوژی UPSهای آماده به کار از نوع فررو رزنانس را نشان می‌دهد.

دیاگرام ساختار آماده به کار فررو یوپی‌اس


قابلیت اطمینان نسبتاً بالا و فیلتر Passive بسیار عالی از نقاط قوت این طرح است. با این حال، این طرح به علت راندمان بسیار پایین و ناپایداری دستگاه در کار با ژنراتور و یا شبکه‌های با امپدانس داخلی بالا و تأمین تغذیه برای کامپیوترهایی که تغذیه آنها مجهز به سیستم اصلاح ضریب توان هستند محبوبیت خود را به نحو قابل توجهی از دست داده است. دلیل اصلی اینکه یوپی‌اس‌های آماده به کار از نوع فررو از دور خارج شده و دیگر استفاده نمی‌شوند این است که آنها هنگام تأمین تغذیه برای کامپیوتر مدرن دچار ناپایداری می‌شوند. تمام سرورهای بزرگ و تجهیزات دوار از منابع تغذیه مجهز به "تصحیح کننده ضریب قدرت" استفاده می‌کنند تا جریانی که از شبکه می‌کشند مانند یک لامپ رشته‌ای کاملاً سینوسی بوده و توان راکتیو مصرف نکنند.
این جریان صاف در خازن‌هایی ذخیره شده و برای تغذیه دستگاه‌ها که به صورت 'پیش فاز' نسبت به ولتاژ عمل می‌کنند استفاده می‌شود در حالی که یوپی‌اس فرو رزونانس از یک ترانسفورماتور با هسته آهنی نسبتاً سنگین استفاده می‌کند که دارای خاصیت سلفی بوده و عملاً جریانی "پس فاز " نسبت ولتاژ دارند. ترکیب این دو مدار می‌تواند یک مدار رزونانسی (تشدید) ایجاد کند. وقتی شرایط تشدید رزونانسی به وجود آید مدار به صورت یک حلقه اتصال کوتاه عمل کرده و جریان‌کشی شدیدی را در ورودی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به قطع تغذیه و خسارت برای مصرف‌کننده شود.


ساختار بر خط با تبدیل دوگانه (Online Double Conversion)
این متداول‌ترین نوع یوپی‌اس‌ها برای توان‌های بالاتر از 10kVA است. بلوک دیاگرام یک UPS با ساختار بر خط با تبدیل دوگانه، در شکل4 نشان داده شده است که از نظر ساختار و اجزا مشابه مدل‌های آماده به کار است، با این تفاوت شاخص که مسیر اصلی رسیدن تغذیه به مصرف‌کننده یکسوساز و اینورتر است نه مسیر Bypass آن.

دیاگرام یوپی‌اس با ساختار برخط با تبدیل دوگانه


در یوپی‌اس‌های بر خط با تبدیل دوگانه، قطع تغذیه AC ورودی منجر به عملکرد سوئیچ انتقال نمی‌شود، چرا که ورودی AC در این نوع UPSها حتی در شرایط نرمال هم از طریق رکتی‌فایر برای شارژ بانک باتری پشتیبان و تأمین تغذیه DC ورودی اینورتر استفاده می‌شود و با قطع آن باتری همان وظیفه را برعهده می‌گیرد اینورتر همچنان تغذیه بار را ادامه می‌دهد به همین خاطر در مدت قطع برق AC ورودی، هیچ جابجایی توسط سوئیچ انتقال صورت نمی‌‎گیرد.
در این ساختار هم رکتی‌فایر و هم اینورتر در مسیر جریان مصرف‌کننده هستند و باید قادر باشند این جریان را بصورت مستمر و بی‌وقفه تحمل کنند. حتی رکتی‌فایر معمولاً توانی بیشتر از توان مصرف‌کننده (برای شارژ همزمان باتری و تأمین تغذیه DC  ورودی اینورتر) دارد. این خاصیت باعث کاهش راندمان کلی دستگاه و افزایش تلفات آن و میزان گرمای تولیدی توسط دستگاه می‌شود.
می‌توان گفت این نوع یوپی‌اس‌ها از منظر مصرف‌کننده عملکردی نزدیک به ایده‌آل دارند. اما فرسایش مستمر و بی‌وقفه المان‌های قدرت،‌ قابلیت اطمینان این تجهیزات را در بلند مدت در مقایسه با مدل‌های آماده به کار خدشه‌دار می‌سازد و انرژی مصرف‌شده به علت راندمان نسبتاً کمتر آنها در بلند مدت هزینه‌های دوره بهره‌برداری این یوپی‌اس‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین، توان ورودی کشیده شده توسط رکتی‌فایر توان بالای این نوع UPS اغلب غیرخطی بوده و می‌تواند منجر به اشغال ظرفیت و ایجاد تداخل الکترومغناطیسی در سیم‌‌کشی برق تأسیسات شده و مشکلاتی را در زمان استفاده از دیزل‌ژنراتور برق اضطراری به دنبال داشته باشد.
در سالهای اخیر در تجهیزات جدید این دو مشکل UPS‌های با ساختار بر خط با تبدیل دوگانه را با تمهیداتی مرتفع ساخته‌اند. اکثر سازندگان تجهیزاتشان را به نحوی طراحی می‌کنند که بتوانند هم به صورت بر خط با تبدیل دوگانه و هم بصورت آماده به کار در تعامل با خط قابل استفاده باشند و این نوع عملکرد را به عنوان ECO Mode معرفی کرده‌اند در واقع UPS با بازبینی مستمر ورودی و در صورت ثبات مشخصات و برخورداری از کیفیت توان مطلوب بصورت آماده به کار عمل کرده و در غیراینصورت بصورت بر خط با تبدیل دوگانه عمل خواهد کرد. برای رفع مشکل دوم هم اکثر سازندگان، یوپی‌اس‌های خود را مجهز به ادوات تصحیح ضریب توان و فیلترهای اکتیو می‌سازند به نحوی که ضریب توان در مدلهای جدید در حد 1 و اعوجاج جریان ورودی دستگاه کمتر از 6 درصد و در برخی از مدلها کمتر از 3درصد باشد.

UPSهای با ساختار دلتا
این نوع یوپی‌اس، که در شکل 5 نشان داده شده است، یک فناوری نسبتاً جدید با قدمت حدود 10ساله است که برای جبران برخی از محدودیت‌های ساختار بر خط با تبدیل دوگانه در توان‌های از 5KVA تا  1.6MW معرفی شده است.
مشابه ساختار بر خط با تبدیل دوگانه، UPS دلتا دارای اینورتری است که قادر به تأمین 100 درصدی توان بار است. با این حال، یک مبدل دلتا اضافی در تأمین تغذیه خروجی مشارکت می‌کند. در شرایط قطع تغذیه AC ورودی یا تغییراتی بیش از مقادیر از پیش تعیین شده، این طراحی رفتاری مشابه ساختار بر خط با تبدیل دوگانه را خواهد داشت.

دیاگرام یوپی‌اس با ساختار دلتا


دلیل صرفه‌جویی انرژی در UPSهای با فناوری دلتا این است که در زمان حضور برق شهر در این روش تنها اختلاف سطح ولتاژ بین ورودی و خروجی جبران می‌شود و مانند ساختار بر خط با تبدیل دوگانه نیاز به تبدیل کامل ولتاژ از حالت AC به DC و تبدیل مجدد آن از DC به AC با صد در صد توان نیست.
عملکرد UPSهای دلتا، در قسمت خروجی تا حد زیادی شبیه یوپی‌اس‌های بر خط با تبدیل دوگانه مجهز با استابیلایزر و با عملکرد ECO Mode است. ولی غالباً از منظر مشخصات ورودی دستگاه متفاوتند. در واقع آنها مجهز به استابیلایزر اینورتری در مسیر Bypass هستند که تصحیح ضریب توان، کاهش اعوجاج هارمونیکی و تثبیت دامنه ولتاژ خروجی را بدون استفاده از فیلترهای بزرگ و راه‌حل‌های سنتی امکان‌پذیر می‌سازند.
کنترل ضریب توان ورودی همچنین باعث می‌شود تا این نوع UPS توانایی کار با دیزل‌ژنراتور را داشته و نیاز به در نظر گرفتن ظرفیت اضافه برای سیم‌کشی شبکه تغذیه یوپی‌اس و ژنراتور نیست. UPS دلتا تنها فناوری از انواع فناوری‌های پایه‌ای برای ساخت یوپی‌اس است که به صورت اختراع ثبت شده و قابل استفاده برای تمامی سازندگان یوپی‌اس نیست و به همین علت شاید در بازار توسط سازندگان متعدد و با برندهای مختلف موجود نیست.

خلاصه‌ای از انواع UPS
برخی از ویژگی‌های ساختارهای مختلف یوپی‌‌اس‌ها در جدول زیر نشان داده شده است. برخی از مشخصات، مانند راندمان، با انتخاب نوع UPS به مشتری تحمیل می‌شود. از آنجا که نحوه اجرا و پیاده‌سازی و کیفیت تولید، ویژگی‌هایی مثل قابلیت اطمینان دستگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهند بنابراین لازم است که این نوع عوامل هم در کنار ساختار UPS برای ارزیابی چنین پارامترهایی مورد توجه قرار گیرد.

ساختار محدوده توان کاری(kVA) میزان تصحیح ولتاژ کمیت مقایسه قیمت به ازای هر VA راندمان کار مستمر اینورتر
آماده به کار تا 0.5kVA پائین پائین بسیار بالا خیر
در تعامل با خط 0.5 تا 5kVA بسته به طرح متوسط بسیار بالا بسته به طرح
آماده به کار فررو 3 تا 15kVA بالا بالا کم و متوسط خیر
برخط با تبدیل دوگانه 5 تا 5000kVA بالا متوسط متوسط و بالا بله
دلتا 5 تا 5000kVA بالا متوسط بالا بله


جمع‌بندی:
در حال حاضر محصولات ارائه شده در بازار صنعت یوپی‌اس که به مرور زمان تکامل یافته و از رشدمطلوبی برخوردار شده‌اند شامل اکثر ساختارهای فوق‌الذکر بجز ساختار آماده به کار از نوع فررو می‌شوند. البته باید یادآور شد که تنوع بسیار سازندگان در این بازار محدوده‌های قدرت اعلام شده در جدول بالا را بسیار متنوع ساخته است به عنوان مثال یک خریدار جستجوگر قادر است مدلهای آماده به کار تا 6kVA و مدلهای در تعامل با خط تا توان 10kVA را در بازار این تجهیزات پیدا کند. هر کدام از ساختارهای معرفی‌شده ویژگی‌هایی دارند که آنها را برای یک کاربرد خاص مناسب و برای کاربرد دیگر نامناسب می‌کند در واقع نمی‌توان ادعا کرد که یک نوع خاص UPS برای تمام کاربردها مناسب و ایده‌آل است. این کاربر  یا استفاده‌کننده نهایی یوپی‌اس است که می‌تواند تنها با شناخت دقیق این ساختارها و مزایا و معایب هریک از آنها در کنار مشخصات فنی و کیفی شبکه اصلی و همچنین نیازهای مصرف کننده‌ای که قرار است به UPS وصل شود است مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشد.

برای انتخاب و خرید محصول متناسب با کاربری خود، نیاز به مشاوره دارم؛ آیا راهی وجود دارد که در تصمیم‌گیری به من کمک کند؟

مجری وب‌سایت، تمام تلاش خود را برای ارائه اطلاعات کامل هر محصول در سایت بکار بسته تا بتواند به بهترین شکل ممکن مؤلفه‌های اساسی که جهت یک انتخاب درست دخیل هستند، به اطلاع شما برسد؛ با این وجود شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۳۹۷۲ ۷۲ ۶۶ ۰۲۱ از مشاوره رایگان کارشناسان فروش و همکاران فنی ما بهره‌مند شوید.

ضمانت محصولات شامل چه مواردی می‌شود؟

موارد شمول و عدم شمول ضمانت را در صفحه شرایط گارانتی محصولات مشاهده کنید.

یوپی‌اس‌های کوچک و پراکنده یا یک یوپی‌اس بزرگ؟ کدامیک برای من مناسب‌تر است؟

بحث تأمین تغذیه اضطراری و یا فراهم‌سازی یک تغذیه با کیفیت، برای ادوات حساس به مشکلات برق شبکه توزیع، همیشه به عنوان یکی از دغدغه های طراحان تأسیسات الکتریکی محسوب شده و می‌شود. یکی از سؤالات مطرح در این خصوص این است که برای تأمین تغذیه بدون وقفه جهت بارهای حساس و مهم استفاده از یوپی‌اس‌های پراکنده در کنار این بارها بهتر است و یا تجمیع تمام بارهای الکتریکی حساس و مهم بر روی یک شبکه برق بدون وقفه و استفاده از یک UPS متمرکز؟ البته خود این یوپی‌اس متمرکز هم می‌تواند متشکل از چندین ماژول با توان کمتر و بصورت موازی باشد.
در این نوشتار بیشتر تمرکز بر این موضوع است که در چه مواردی استفاده از UPS بزرگ و متمرکز بهتر است و در چه مواردی بهتر است از یوپی‌اس‌های پراکنده متناسب با پراکندگی بارهای حساس استفاده شود؛ همین ابتدای مطلب یادآوری می‌شود که انتخاب یوپی‌اس‌ها تا حد زیادی تابع مصرف‌کننده‌هایی است که قرار است توسط آن UPS تغذیه شود. یک مصرف‌کننده مهم و با توان بالا بهتر است از یک یوپی‌اس با توان متناسب با بار مذکور تغذیه شود ولی بحث اصلی جایی است که مجموعه‌ای از بارهای کوچک و پراکنده وجود دارد در چنین مواردی استفاده از کدام روش بهتر است؟ یوپی‌اس‌های کوچک و پراکنده، متناسب با پراکندگی بارها یا تجمیع بارهای پراکنده مذکور در یک شبکه تحت عنوان شبکه برق اضطراری و استفاده از یک UPS با توان معادل تمام یوپی‌اس‌های پراکنده روش قبل؟
برای رسیدن به پاسخ مناسب، این دو روش را بر اساس معیارهای زیر مورد مقایسه قرار ‌می‌دهیم پیشاپیش یادآوری این نکته لازم است که برخی از دلایل مطرح شده در خصوص همه انواع یوپی‌اس‌ها صادق نیست و ممکن است موارد استثنایی هم وجود داشته باشد ولی در اکثر برندهای مطرح در بازار ایران این موارد مشترک است.

الف) قابلیت اطمینان (اعتماد):
منظور از قابلیت اطمینان  که رابطه مستقیمی با MTBF (فاصله زمانی خطاهای رخداده در هر دستگاه) و رابطه معکوسی با  MTTR (حداقل زمان لازم برای تعمیر و رفع خطا) دارد میزان در دسترس‌بودن یک دستگاه است. به عنوان مثال اگر قابیت اعتماد یک دستگاه 100 درصد باشد یعنی دستگاه در طول سال هیچگونه خرابی که نیاز به تعمیر داشته باشد را نخواهد داشت عملاً هیچ دستگاهی با این میزان قابلیت اعتماد وجود ندارد. بنابراین وقتی شما از یک دستگاه متمرکز استفاده می‌کنید به دو دلیل عمده قابلیت اعتماد کمتری در اختیار دارید. اول اینکه سرعت تعمیر دستگاه‌های بزرگ به علت پیچیدگی تجهیزات پایین است یعنی MTTR افزایش می‌یابد. دلیل دوم این است که افراد متخصص و توانمندی که بتوانند این نوع تجهیزات را تعمیر کرده و به مدار برگردانند یا وجود ندارد و یا بسیار کم هستند و یا در دسترس بودن این افراد بسیار سخت بوده و برنامه تعمیرات هیچگاه مطابق با زمان‌بندی‌های مورد انتظار نخواهد بود. بنابراین حتی با MTBF بزرگتر برای این دستگاه‌ها (یعنی اینکه دستگاههای بزرگ در یک فاصله زمانی یکسان کمتر از دستگاه‌های کوچک خراب شوند) ولی به علت بزرگتر شدن MTTR عملاً قابلیت اعتماد این نوع سیستم‌ها کم خواهد شد. در صورتی که اگر از دستگاه‌های با توان پایین و پراکنده استفاده شود در بدترین شرایط می‌توان در فاصله زمانی بسیار کوتاه یک UPS با همان توان و مشخصات را جایگزین دستگاه معیوب کرد (یعنی MTTR، در حد صفر) و قابلیت اعتماد و یا در دسترس بودن تجهیزات را افزایش داد. دستگاه معیوب را می توان برای تعمیر تحویل یک مرکز تخصصی داد تا به نحو مطلوبی تعمیر شده و مجدداً مورد استفاده قرار گیرد.
نکته بعدی که بایستی در این خصوص یادآور شد دلایل وقفه (خطا) در تغذیه تجهیزات حساس است خطا در این تجهیزات ممکن است از سه عامل خطاساز زیر باشد:

الف-1) مدارات الکتریکی و الکترونیکی UPS:
عملکرد تجهیزات داخلی یک یوپی‌اس و کیفیت هر یک از این تجهیزات با معیارهای MTBF و MTTR قابل سنجش و اندازه‌گیری است.
علاوه بر موارد مطرح شده فوق وقتی از ساختار یوپی‌اس متمرکز استفاده می‌شود مشکل وقفه در تغذیه تمام مصرف‌کنندگان در صورت خرابی دستگاه همچنان وجود دارد. در حالی که احتمال خرابی همزمان UPSهای کوچک و پراکنده بسیار کم بوده و شانس قطع همزمان تمام بارها بسیار کم می‌شود. این ویژگی همچنان به عنوان یک مزیت برای UPS های پراکنده در مقایسه با UPS های متمرکز وجود دارد.

الف-2) مصرف کنندگان:
یکی از اصلی‌ترین عوامل وقفه در تغذیه، خود مصرف‌کنندگان هستند. هر مصرف کننده‌ای خود یک تجهیز الکتریکی و یا الکترونیکی محسوب می‌شود که آسیب‌دیدگی آن می تواند اتصال کوتاه تغذیه ورودی را به دنبال داشته باشد. همچنین عملکرد ناصحیح کلیدهای حفاظتی می‌تواند این اتصال کوتاه را به منبع تغذیه منتقل نموده و منجر به قطع تغذیه تمام ‌مصرف‌کنندگان شود. از این منظر استفاده از UPSهای کوچک و پراکنده می‌تواند بر استفاده از یوپی‌اس بزرگ و متمرکز برتری داشته باشد.
در شبکه تغذیه بدون وقفه با یوپی‌اس‌های متعدد خطای ناشی از بار در یک دستگاه هیچ‌گاه منجر به وقفه در سایر بارهای متصل به دیگر UPSها نخواهد شد و تغدیه سایر بارهای الکتریکی همچنان برقرار خواهد بود.

الف-3) خطاها و یا Faultهایی که از ناحیه باتری به مجموعه تحمیل شود:
 همانطور که می‌دانید باتری به عنوان ذخیره‌ساز انرژی جزء لاینفک یوپی‌اس‌ها است. وقفه‌های ناشی از باتری می‌تواند به علت افزایش مقاومت داخلی باتری و کاهش سریع ولتاژ آن در زمان دشارژ یا اتصال کوتاه‌شدن برخی از Cellها و کاهش شدید ولتاژ DC Bus و از دست رفتن انرژی ‌ذخیره‌شده در باتری و یا قطع کلید باتری گردد. وقتی از یک یوپی‌اس بزرگ و متمرکز استفاده می‌شود معمولاً باتری‌ها از نوع باتری با آمپر ساعت بالا بوده که تعداد زیادی با هم سری می‌شوند. در صورت خرابی یک یا چند باتری از بانک باتری، ظرفیت قابل ملاحظه‌ای از انژی ذخیره شده از دست رفته و تأمین تغذیه در زمان قطع برق را با مخاطره جدی مواجه می-سازد. در صورتی که اگر از یوپی‌اس‌های کوچک استفاده شود، باتری‌های آنها عموماً با ظرفیت کمتر بوده و خرابی یک باتری یا چند باتری حتی اگر منجر به از کار افتادگی یک UPS هم شود هنوز حجم زیادی از مصرف‌کننده‌های حساس ما می‌توانند از سایر یوپی‌اس‌های موجود در سایت، استفاده نمایند. لازم به یادآوری است که جایگزینی باتری کوچک می‌تواند با سرعت انجام شود چرا که این نوع باتری هم تنوع بیشتری داشته و هم به علت تولید انبوه قیمت مناسب‌تری دارند.

ب) محل استقرار، نگهداری و تعمیرات:
یوپی‌اس‌های متمرکز همراه با بانک باتری اختصاصی خود اغلب نیاز به اتاق باتری و اتاق UPS اختصاصی دارند که علاوه بر محل استقرار امکانات تعمیرات و نگهداری خاصی را برای تجهیزات فراهم نمایند. این نوع یوپی‌اس‌ها تیم تعمیراتی متخصص و ویژه‌ای نیازدارند که بتواند بدون جایگزینی نسبت به تعمیرات مقتضی اقدام نماید. اتاق باتری نیاز به کنترل دقیق دما دارد تا عملکرد باتری در حد مطلوب باقی مانده و عمر مفید باتری حفظ شود. تجهیزات کنترل دما در اتاق باتری نیز نیاز به نگهداری و تعمیرات منظم دوره‌ای دارند. در صورتی که اگر از یوپی‌اس‌های با توان کم استفاده شود. نصب این یوپی‌اس‌ها در فضاهای بدون استفاده یا کم استفاده ساختمان امکانپذیر بوده و تعمیرات و نگهداری آن‌ها می تواند با سهولت انجام شود و از همان تهویه مطبوع موجود برای کنترل دمای باتری نیز استفاده گردد.


ج) سیم‌بندی و تقسیم بار در شبکه برق اضطراری:
ایجاد شبکه اضطراری در کنار شبکه برق اصلی همیشه یکی از نکات هزینه‌ساز در اجرای تأسیسات الکتریکی می‌باشد. اگر از یوپی‌اس‌های پراکنده و توان پایین در کنار بارهای حساس استفاده شود شبکه برق اضطراری ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از حالتی خواهد شد که یک UPS متمرکز و بزرگ استفاده شود. این حالت نیازمند کابل‌کشی بین طبقات، تابلو توزیع اصلی و تابلوهای توزیع کوچک محلی می‌باشد که اجرای آن علاوه بر هزینه، با افزایش تعداد کلیدهای حفاظتی موجود در مسیر تغذیه تا مصرف‌کننده ریسک قطع تغذیه مصرف کننده‌ها را افزایش خواهد داد.
بعضی از طراحان به جای اجرای موازی و همزمان دو شبکه برق در ساختمان (یک شبکه برق شهر برای بارهای غیرمهم و یک شبکه برای بارهای حساس) از یک شبکه برای همه بارها استفاده می‌کنند و تغذیه ورودی را مجهز به یوپی‌اس می‌نمایند. این روش هر چند می‌تواند هزینه‌های اجرای تأسیسات الکتریکی را کاهش دهد ولی به علت اینکه تمام بارهای موجود در ساختمان در شرایط قطع برق شهر از UPS استفاده خواهند کرد عملاً اولویت‌بندی بین بارهای مهم و حساس و بارهای کم ارزش که می‌تواند در زمان قطع برق استفاده نشوند امکان‌پذیر نیست.

د) قابلیت تغییر و توسعه در آینده:
UPSهای کوچک و توان پائین به سادگی قابلیت جابجایی دارند. یعنی به هر دلیل در آینده چیدمان اتاق‌ها یا سوئیت‌هایی که بارهای حساس در آنها قرارداد تغییر کند یا مصرف‌کننده‌های حساس جابجا شوند که به آنها نیاز باشد تا محل استقرار UPS هم تغییر کند این تغییرات در یوپی‌اس‌های کوچک به سادگی امکان‌پذیر می‌باشد. این درحالی است که در هنگام استفاده از یوپی‌اس‌های بزرگ علاوه بر مشکلات جابجایی UPS و بانک باتری، ایجاد شبکه اضطراری جدید و یا تغییر شبکه موجود در محل استقرار جدید یکی از مشکلات چنین جابه‌جایی‌هایی خواهد بود.

 

ه) هزینه‌ها:
شاید تنها دلیلی که برخی از طراحان، UPS متمرکز را بر یوپی‌اس‌های کوچک و پراکنده ترجیح می‌دهند این است که قیمت خرید UPSهای بزرگ و باتری‌های با ظرفیت بالاتر در مقایسه با تعدادی از یوپی‌اس‌های کوچک با باتری‌های متعددی که بتوانند همان توان و ظرفیت را فراهم نمایند کمتر خواهد شد.
این درحالی است که اکثر اوقات به هزینه‌های اجرای یک شبکه برق اضطراری توان بالا در کنار شبکه توزیع اصلی توجه نمی‌گردد. ایجاد اتاق باتری و اتاق UPS مورد نیاز، وقتی از ساختار یوپی‌اس‌های بزرگ و متمرکز استفاده می‌شود یکی دیگر از عوامل هزینه‌ساز می‌باشد که اغلب در محاسبات به دست فراموشی سپرده می‌شود. به همه این هزینه‌ها بایستی افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری UPSهای بزرگ و باتری‌های ظرفیت بالا را اضافه نمود.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری:
تأمین تغذیه برای مجموعه بارهای الکتریکی مهم و حساس ولی پراکنده به دو روش استفاده از UPSهای کوچک و پراکنده متناسب با پراکندگی بارها و یا استفاده از یوپی‌اس بزرگ و متمرکز و اجرای شبکه برق اضطراری، امکان‌پذیر است. با توجه به کاهش قابلیت اعتماد، افزایش مشکلات جابجایی و تغییر در چیدمان مصرف کنندگان حساس، هزینه‌های اجرای شبکه برق اضطراری متمرکز، افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، نیاز به اتاق باتری و اتاق UPS اختصاصی؛ استفاده از UPSهای کوچک و پراکنده را به گزینه برتری نسبت به یک یوپی‌اس متمرکز و بزرگ تبدیل نموده است.

باتری‌های نیکل کادمیوم و سرب اسید چه تفاوتی دارند؟

باتری‌های سرب‌اسید و نیکل‌کادمیوم از پرکاربردترین انواع باتری‌ها در صنعت یوپی‌اس می‌باشند.
1- تاریخچه
باتری سرب اسید (Lead Acid): در سال 1859 برای اولین بار توسط یک فیزیکدان فرانسوی به نام Gaston Planté به عنوان اولین باتری با قابلیت شارژ مجدد بصورت تجاری به بازار عرضه شد.
باتری نیکل کادمیوم (Nickel Cadmium): در سال 1899 توسط یک مخترع سوئدی به نام Waldemar Jungner ابداع گردید. تا اوایل دهه 1960 تمایل چندانی به استفاده از این باتری‌ها در صنایع وجود نداشت ولی پس از آن و با افزایش چشمگیر مصارف الکتریکی به ویژه در آمریکا و ژاپن طرفدار پیدا کرد.

2- مواد سازنده باتری
باتری سرب اسید (Lead Acid): آند یا قطب مثبت از اکسید سرب (PbO2) و قطب منفی یا کاتد از سرب (Pb) تشکیل شده و الکترولیت آن محلول اسید سولفوریک (H2SO4) و آب (H2O) می‌باشد. اسید سولفوریک خالص عموماً بین 25 تا 40 درصد از کل محلول را تشکیل می‌دهد.
باتری نیکل کادمیوم (Nickel Cadmium): هیدرات نیکل (NiOOH) بخش عمده قطب مثبت را تشکیل می‌دهد در حالی که کادمیوم اسفنجی (Cd) عنصر غالب در مواد تشکیل‌دهنده قطب منفی است. محلول هیدروکسید پتاسیم (KOH) در آب نیز نقش الکترولیت باتری را دارد. غلظت هیدروکسید پتاسیم عموماً بین 20 تا 35 درصد از کل محلول الکترولیت است.

3- قیمت
باتری‌های نیکل کادمیوم حدوداً بین 2 تا 4 برابر گرانتر از نمونه مشابه خود از نوع سرب اسید هستند. البته بسته به کیفیت و نوع آلیاژ و تکنیک ساخت باتری این امکان وجود دارد که این اختلاف بیشتر از 5 برابر نیز بشود. به همین دلیل سرمایه اولیه مورد نیاز برای تأمین نیرو از باتری‌های نیکل کادمیومی بسیار بالاتر تمام خواهد شد. پس چرا همچنان طیفی از مصرف‌کنندگان سراغ باتری‌های نیکل می‌روند؟ ادامه مطلب پاسخ این سؤال را خواهد داد.

4- طول عمر
یک قانون کلی در ارتباط با طول عمر اکثر انواع باتری‌ها وجود دارد و آن اینکه با افزایش تعداد دشارژ باتری طول عمر آن کم خواهد شد. اما هر دو باتری نیکل و سربی به عمق دشارژ نیز حساس هستند. به این معنی که اگر فرضاً باتری بطور متوسط 30 درصد دشارژ شود طول عمر آن بسیار بیشتر از حالتی است که بطور متوسط تا 80 درصد دشارژ می‌گردد. گرچه باتری‌های نیکل کادمیوم بسیار گرانتر از باتری‌های سرب اسیدی هستند اما تعداد سیکل‌هایی که می‌توان آنها را دشارژ کرد بسیار بیشتر از باتری‌های سربی است.

5- حساسیت به دما
باتری‌های سرب اسیدی بیشتر برای عملکرد در محیط 10 تا 35 درجه سانتیگراد پیشنهاد می‌شوند، زیرا نسبت به تغییرات دما حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهند. ظرفیت ظاهری باتری‌های سرب اسیدی نسبت به کاهش دما سریعاً افت می‌کند و از طرفی دیگر نیز با افزایش دما عمر متوسط آنها به شدت کاهش می‌یابد (با افزایش هر 10 درجه، طول عمر مفید باتری‌های سرب اسیدی نصف می‌شود!). اما باتری‌های نیکل کادمیوم نسبت به تغییر دما حساسیت کمتری از خود نشان می‌دهند. به ویژه در مواردی که باتری می‌بایست در دماهای پائین مورد استفاده قرار گیرد بهترین گزینه استفاده از باتری‌های نیکل است. بازه دمایی مناسب برای عملکرد باتری نیکل کادمیوم چیزی بین -20 تا 60 درجه سانتیگراد است. البته طول عمر متوسط آن نیز با افزایش دما کاهش می‌یابد.

اشاره به این تفاوت نیز ضروریست که گرچه دشارژ داخلی در باتری‌های نیکل چندین برابر باتری‌های سربی است، اما باتری‌های نیکل را می‌توان حتی بطور دشارژ کامل نیز انبارش نمود، اما باتری‌های سرب اسیدی را نمی‌بایست با سطح شارژ پائین نگهداری کرد. زیرا در این صورت باتری سولفاته شده و طول عمر مفید آن به شدت کاهش می‌یابد.

7- نحوه افت ولتاژ در هنگام دشارژ
ولتاژ باتری‌های نیکل کادمیوم تقریباً تا لحظات آخر افت چندانی ندارد و می‌توان با تقریب، آن را ثابت فرض کرد. اما ولتاژ نهایی باتری‌های سرب اسیدی در هنگام دشارژ، به تدریج کاهش می‌یابد.

8- آلایندگی محیط زیست
در ساختار هر دو نوع باتری از فلزات سنگین (سرب و کادمیوم) استفاده شده است، که این به معنی دیر ترکیبی این فلزات است. در صورتی که پروسه بازیافت لاشه‌ی باتری‌ها بدرستی انجام نشود هردو به شدت محیط زیست را آلوده می‌نمایند. اما پروسه بازیافت کادمیوم پیچیده‌تر از سرب بوده و در عین حال این فلز شدیداً سرطان‌زا می‌باشد.

9- سایز و وزن و پروسه ساخت
باتری‌های سرب اسیدی روند ساخت ساده‌تری از باتری‌های نیکل کادمیومی دارند. اما در عین حال نسبت انرژی ذخیره شده در باتری به وزن آن، یکی از کمترین مقادیر بین انواع باتری‌هاست (30Wh/kg تا 50). درصورتی که چگالی انرژی به وزن در باتری‌های نیکل کادمیوم چیزی بین 45Wh/kg تا 80 می‌باشد. این بدان معنی است که باتری‌های نیکل کادمیوم، 30 درصد انرژی بیشتری نسبت به باتری‌های سرب اسیدی در یک وزن برابر، در خود ذخیره می‌کنند. پس در مواردی که وزن مجموعه باتری‌ها مهم است استفاده از باتری‌های نیکل کادمیوم توصیه می‌شود.

10- سرعت شارژ
باتری‌های نیکل کادمیوم را می‌توان در زمان‌های کوتاهی همچون 1 ساعت نیز شارژ نمود درصورتی که شارژ سریع باتری‌های سرب اسیدی در زمانی کمتر از 4 ساعت توصیه نمی‌شود و عموماً چیزی در حدود 8 تا 10 ساعت را برای شارژ آنها مناسب می‌دانند.

11- جریان پیک دشارژ
دشارژ باتری‌های سرب اسیدی با جریانی بیشتر از 5 برابر جریان نامی آن توصیه نمی‌شود (فرضاً باتری 9 آمپر ساعت را نباید با جریانی بیش از 45 آمپر دشارژ کرد) اما می‌توان باتری‌های نیکل کادمیوم را حتی با جریان‌های 10 تا 15 برابر جریان نامی خود نیز دشارژ نمود.

12- پدیده‌ی حافظه‌ای (Memory Effect) در باتری‌های نیکل
یکی از مهمترین نقاط ضعف باتری‌های نیکل نسبت به سربی، وجود "پدیده حافظه" در باتری است. اگر باتری را چندین بار فرضاً تا 60 درصد ظرفیتش دشارژ کرده و مجدداً شارژ نماییم. باتری حدود 60 درصد را به "حافظه" سپرده و اگر بار دیگر باتری را بخواهیم بیشتر از 60 درصد دشارژ نماییم این بار ناگهان ولتاژ خروجی باتری افت شدیدی می‌نماید. این پدیده باعث می‌شود که نتوان از ظرفیت باتری به طور مناسب استفاده نمود. به ویژه در کاربردهای یوپی‌اسی که باتری‌ها به حالت آماده به کار بوده و مرتباً شارژ و دشارژ نمی‌شوند این پدیده باعث می‌شود که نتوان از کل ظرفیت نصب شده‌ی باتری‌ها استفاده بهینه نمود.

13- تفاوت ولتاژ نامی سلول‌های باتری
بدلیل ساختار متفاوت شیمیایی دو باتری، ولتاژ نامی سلول‌هایشان نیز متفاوت است. ولتاژ هر سلول در باتری‌های نیکل کادمیم 1.2 ولت و در باتری‌های سرب اسیدی 2 ولت می‌باشد. به همین دلیل برای ساخت یک باتری 12 ولت نیکل کادمیوم، می‌بایست 10 سلول را با هم سری کرد؛ در حالیکه سری کردن 6 سلول باتری سرب اسیدی، همین ولتاژ را تولید خواهد نمود.

:: در تهیه متن پاسخ به این پرسش، از وب‌سایت upspedia.com استفاده شده است.

کالاهایی که موجود نیستند، چه زمانی عرضه خواهند شد؟

جهت اطلاع از موجودی کالاهایی که موجود نبوده یا وضعیت آنها در سایت شرکت "به زودی" اعلام شده است، بایستی با همکاران ما در واحد فروش از طریق شماره تلفن ۳۹۷۲ ۷۲ ۶۶ ۰۲۱ تماس بگیرید.

خدمات پس از فروش شامل چه مواردی می‌شود؟

در صفحه خدمات و پشتیبانی به صورت کامل در مورد خدمات پس از فروش توضیح داده شده است.

آیا من به یک یوپی‌اس 12 پالس نیاز دارم؟

یکسوسازهای 12 پالسه و بیشتر راه حلی است که در یکسوسازهای تریستوری برای جبران توان راکتیو و کاهش اعوجاج جریان ورودی دستگاه استفاده می‌شود. در UPSهای جدید با روش‌های دیگری این مشکلات را مرتفع کرده‌اند استفاده از فیلترهای اکتیو و جبران‌سازهای توان راکتیو و همچنین رکتی‌فایرهای IGBT-base امروزی قادرند یکسوسازهایی را در اختیار کاربر قرار دهند که ضریب توان آنها نزدیک به یک (PF≥0.99) بوده و اعوجاج هارمونیک جریان ورودی آنها هم کمتر از 3 درصد باشد. با این حساب نیاز به رکتی‌فایرهای 12 پالسه در ورودی UPSها به طور کامل مرتفع شده است.
با تأکیداتی که جهت کاهش اعوجاج هارمونیکی جریان ورودی دستگاه‌ها (THDi) وجود دارد نیاز به یکی از روش‌های کاهش THDi در ورودی دستگاه‌های توان بالا الزامی است. یوپی‌اس‌های دارای یکسوساز 12 پالسه نسبت به نمونه‌های 6 پالسه مشکل را تا حد بسیار خوبی مرتفع می‌سازند و همچنین قادرند این کارایی در تمام محدود جریانی دستگاه حفظ کنند در حالی که فیلترهای پسیو اضافه شده به رکتی‌فایرهای 6 پالسه هرچند از نظر قیمت مقرون به صرفه‌ترند و ضریب توان ورودی را هم اصلاح می‌کنند، ولی عمدتاً برای سطح جریان‌کشی بیش از 50 درصد دستگاه تأثیرگذارند (در توان‌کشی پائین دستگاه تقریباً بی‌فایده‌اند.) در قدرت‌های بالاتر بهتر است یک ترکیبی از رکتی‌فایرهای 12 پالسه و فیلترهای پسیو ورودی برای دستگاه در نظر گرفته شود. قابلیتی که با کاهش THDi و افزایش ضریب قدرت می‌تواند برای شبکه تغذیه ورودی دستگاه و یا ژنراتورهایی که برای ورودی دستگاه‌ها استفاده می‌شود یک شرایط مطلوب را فراهم سازد. تحولات اخیر در طراحی یکسوکننده PFC (ضریب قدرت ورودی اصلاح شده) یا رکتی‌فایر IGBT بیس؛ توانایی کاهش THDi در حدی کمتر از 3 درصد و ضریب توان نزدیک به یک برای مشتریان فراهم ساخته و عملاً نیاز به یکسوسازهای 12 پالسه و یا با فیلتر پسیو را به طور کامل مرتفع ساخته است.

عمر مفید یک باتری چند سال است؟

باتری‌ها در انواع مختلف با طول عمرهای متفاوتی تولید می‌گردند؛ معمولاً باتری‌های نیکل کادمیوم دارای طول عمر زیاد می‌باشند، ولی چون دارای قیمت بالا هستند معمولاً کمتر استفاده می‌گردند، باتری‌های سرب اسید با درپوش باز (تر) دارای قیمت کمتر با طول عمر متوسط بوده و نیاز به سرویس و نگهداری دارند.
بهترین باتری با قیمت مناسب نوع سیلد اسید (سرب اسید با درپوش بسته) می‌باشد؛ اولاً نیاز به سرویس و نگهداری ندارند. دوماً دارای طول عمر 4 سال به بالا هستند. البته امروزه این باتری‌ها با طول عمر بالای 10 سال نیز تولید می‌گردند.

آیا تمام محصولاتی که در وب‌سایت مشاهده می‌کنم، برای فروش موجود هستند؟

خیر؛ به دلایل مختلفی نظیر توقف تولید، عرضه‌شده برای استفاده در کشوری خاص، قرارداشتن محصول در مرحله آزمایشی و تست‌های فنی قبل از تولید انبوه، اتمام موجودی و... ممکن است کالایی که در سایت ملاحظه می‌فرمائید، برای فروش موجود نباشد. جهت اطلاع از موجودی می‌توانید با همکاران فروش شرکت مهندسی زی-نر از طریق شماره ۳۹۷۲ ۷۲ ۶۶ ۰۲۱ تماس بگیرید.

پیش از خرید از کجا می‌توانم متوجه شوم که محصول موردنظر من ساخت چه کشوری است؟

اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص توسط کارشناسان فروش ما انجام می‌شود؛ همچنین شرکت مهندسی زی-نر، اصالت و کیفیت محصولات ارائه‌شده را تضمین می‌نماید. توضیحات بیشتر در این خصوص را در صفحه تضمین اصالت و کیفیت کالا مشاهده نمائید.

من دستگاه خود را از شرکت مهندسی زی-نر خریداری ننموده‌ام؛ آیا می‌توانم تعمیر، نگهداری و خدمات آن را به شرکت مهندسی زی-نر واگذار نمایم؟

بلی؛ مرکز خدمات پس از فروش شرکت مهندسی زی-نر با دارابودن پرسنل مجرب و متخصص آمادگی خود را جهت تعمیر انواع یوپی‌اس‌های تولید داخل و خارج از کشور اعلام می‌نماید.

مفهوم "Autonomy" در یوپی‌اس چیست؟

مدت زمان کارکرد دستگاه بعد از قطع تغذیه اصلی و از طریق انرژی ذخیره شده در باتری برای یک حد مشخصی از بار، "Autonomy" نامیده می‌شود. باتری یک UPS را می توان طوری انتخاب کرد که بارهای الکتریکی متصل به دستگاه را از چند دقیقه تا چند ساعت تأمین و پشتیبانی نماید. ولی هزینه بانک‌های باتری بزرگ برای مصرف‌کنندگان توان بالا می‌تواند به حدی افزایش یابد که لازم باشد مشتری استفاده از دیزل‌ژنراتور را هم بررسی نماید. لازم به یادآوری است که دیزل‌ژنراتورها هیچ‌گاه نمی‌توانند بدون وقفه بودن تغذیه را تضمین نمایند ولی در جاهایی که زمان پشتیبانی بار برای مدت طولانی مدنظر است می‌توان با اسفاده از دیزل‌ژنراتور ظرفیت باتری را تقلیل داد.  افزایش "Autonomy" با اضافه کردن بانک‌های باتری جدید که به صورت موازی با باتری‌های دستگاه بسته می‌شوند امکان‌پذیر است با این حال مهم است که قابلیت شارژ مجموع بانک باتری اضافه شده در سیستم یوپی‌اس در نظر گرفته شود گاهی این نیاز با افزودن شارژر مجزا فراهم می‌شود در برخی از تجهیزات امکان تنظیم نرم‌افزاری جریان شارژ وجود دارد.

عوامل مؤثر در افزایش طول عمر باتری یوپی‌اس کدامند؟

مواردی که برای تضمین طول عمر باتری‌های سیلد اسید باید رعایت شوند به شرح زیر می‌باشد:
-    بررسی محل استقرار باتری از نظر تهویه و گردش مناسب هوا
-    دمای مناسب محل نصب (معمولاً بین 10 تا 35 درجه سانتیگراد). استقرار باتری در محیط‌هایی که دمای بالاتری دارند عمر باتری را کم می‌کند (‌به ویژه در باتری‌های سیلد) همچنین دمای کم، باعث می‌شود که ظرفیت کمتری از باتری در اختیار مصرف‌کننده قرار ‌گیرد.
-    عدم وجود لرزش‌ها و تنش‌های مکانیکی و بدور از موتورهای دوار و ژنراتورها در محل نصب
-    عدم وجود میدان‌های مغناطیسی و الکترو استاتیکی قوی در محل استقرار باتری
-    دوری از آلاینده‌های محیطی نظیر گوگرد، گرد و خاک و دود نزدیک محل نصب
-    بررسی رطوبت محل؛ رطوبت زیاد با تشکیل شبنم روی باتری می‌تواند مسیرهای ناخواسته خودبه‌خودی باتری را تسهیل نموده و شارژ شدن کامل باتری را با ریسک مواجه سازد.
-    بررسی ارتفاع محل نصب؛ در مورد باتری‌های سیلد مخصوصاً از نوع VRLA، افزایش ارتفاع، می‌تواند عملکرد دریچه تخلیه گاز باتری با فشار داخلی کمتر را سبب شود و خرابی باتری‌ها را تسریع نماید.
-    بررسی ولتاژ شارژ (حداکثر تا 2.3 ولت در دمای 20 درجه سانتیگراد) و دشارژ باتری
-    بررسی جریان شارژ (حداکثر 10 درصد ظرفیت نامی باتری) و دشارژ باتری؛ ولتاژ بالاتر می‌تواند با تولید گاز فشار داخلی باتری را افزایش داده و منجر به تخریب باتری شود. بهتر است شارژر، قابلیت تنظیم ولتاژ، متناسب با تغییرات دما را داشته باشد با کاهش دما ولتاژ افزایش و با افزایش دما کاهش یابد. دشارژ باتری با جریان زیاد به خصوص برای باتری سیلد مجاز نیست؛ حداکثر مقدار جریان دشارژ معمولاً توسط سازندگان باتری مشخص می‌شود که عدول از آن می‌تواند خرابی تدریجی باتری را در پی داشته باشد این مقدار برای سیلد حداکثر دو برابر ظرفیت نامی باتری است.
-    کنترل ریپل ولتاژ شارژ (حداکثر 1± درصد)
-    اطمینان از سالم بودن باتری‌ها و عاری از هرگونه نشت الکترولیت
-    کنترل ترمینال باتری و اطمینان از استحکام و سلامت آن
-    تناسب کابل‌ها یا اتصالات الکتریکی در نظر گرفته شده برای باتری متناسب با جریان دشارژ آن
-    اتصال محفظه و اجزای دیگر نگهدارنده باتری به سیم زمین(ارت) با اهم مناسب؛ مقدار اهم مقاومت زمین، بایستی کمتر از 2 اهم و اختلاف ولتاژ آن نسبت به سیم نول، کمتر از 10 ولت باید باشد.
-    تمام ترمینال‌های باتری برای اتصال به همدیگر و به کابل اتصال شارژر بایستی توسط پیچ و مهره و واشر مناسب با روش مشخص شده در دستورالعمل سازندگان باتری و یوپی‌اس سفت شود.
-    اگر باتری مدتی طولانی در انبار بوده بهتر است با 5 تا 10 درصد جریان اسمی باتری  تا 2.3  الی 2.4 ولت برای هر سل شارژ شود.
-    شارژر خوب یکی ازضرورت‌های نگهداری صحیح باتری‌ها (بخصوص باتری اسیدی معمولی و سیلد) است؛ هرگونه خرابی طولانی مدت در شارژر و یا ریپل ولتاژ و جریان شارژ بالا عمر باتری را کاهش می‌دهد.
-    در بانک‌های باتری (سری و موازی) خرابی ‌یک باتری می‌تواند‌ منجر به خرابی سایر باتری‌های مجموعه نیز شود. بنابرین جایگزینی باتری‌های خراب که در روند مراقبت‌های باتری مشخص می‌شوند برای تضمین طول عمر سایر باتری‌ها لازم است.
-    حداقل ولتاژی که باتری تا آن ولتاژ تخلیه می‌شود (End Volt) نیز از پارامترهای مؤثر درخصوص عمر باتری است اگر باتری تا ولتاژهای پایین تر از 1.7 ولت برای هر سلول دشارژ ‌شود، عمر باتری به سرعت کاسته می‌شود. لذا برای رسیدن به مقادیر نامی عمر باتری تنظیمات حداقل ولتاژ باتری نیز می‌تواند مؤثر باشد.
-    رعایت دستورالعمل‌های سازندگان باتری و یوپی‌اس در تمام مراحل، از نصب تا بهره‌برداری می‌تواند عملکرد و طول عمر مفید باتری و یوپی‌اس را تضمین نماید.

چرا اطلاعات محصولی که برای فروش موجود ندارید، در سایت وجود دارد؟

مجری وب‌سایت اطلاعات محصولاتی که برای فروش موجود نیستند را به دلیل آگاهی کاربران از ماهیت آنها، مشخصات کلی این محصولات و فراهم آوردن امکان مقایسه با سایر مدل‌ها و برندها در اختیار شما قرار داده است. ضمن اینکه پشتیبانی و خدمات پس از فروش شرکت مهندسی زی-نر برای دستگاه‌های قدیمی که تولید آنها متوقف شده است نیز ادامه‌دار می‌باشد.

اگر محصول یا راهکار خاصی برای تأمین انرژی درنظر داشته باشم و آن را در سایت پیدا نکنم، آیا شرکت مهندسی زی-نر قادر به تهیه آن محصول و پیاده‌نمودن راهکار موردنظر می‌باشد؟

بلی؛ شرکت مهندسی زی-نر با دارابودن راه‌حل‌های جامع در زمینه تأمین انرژی، طیف وسیعی از نیازهای مشتریان در خصوص انرژی را به میزان قابل توجهی رفع نموده و اغلب محصولات درخواستی مشتریان را ارائه می‌نماید؛ در همین راستا امکان سفارشی‌سازی محصولات و ارائه راه‌حل‌های ترکیبی نیز توسط شرکت مهندسی زی-نر وجود دارد.

شرایط محیطی محل نصب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

فضای موجود برای نصب دستگاه، باتری‌ها و محفظه باتری به اندازه کافی باشد؛ ابعاد مربوط به هرکدام در جدول مشخصات آنها درج شده ‌است.
سطح زمین تراز بوده و از توان تحمل آن در مقابل وزن دستگاه و باتری‌ها اطمینان حاصل شود.
شرایط محیط نصب از نظر دما و رطوبت مناسب باشد. (محدوده دمای ایده‌آل برای باتری 20 تا 25 درجه سانتیگراد؛ محدوده دمای مجاز برای کارکرد دستگاه در حالت عادی 0 تا 40 درجه سانتیگراد؛ محدوده رطوبت مجاز تا 90 درصد بدون شبنم)
فاصله کافی جهت خروج هوای سیستم خنک‌کننده دستگاه و انجام سرویس و نگهداری دوره‌ای دستگاه و باتری‌ها در نظر گرفته شود.

منظور از یک باتری 10 ساله چیست؟

باتری 10 ساله یک اصطلاح عمومی است که به باتری‌هایی اطلاق می‌شود که از نظر نحوه ساخت، عملکرد و طول عمر در نظر گرفته شده در زمان طراحی به طور کامل با استاندارد IEC60896-2 منطبق هستند. معمولاً قیمت آنها کمی از باتری‌های سیلد اسیدی استاندارد بیشتر است، آنها معمولاً برای یک طول عمر 10 تا 12 ساله طراحی شده، دارای ترمینال‌های مسی روکش‌دار و بدنه مقاوم در برابر شعله مطابق با استاندارد UL94-VO هستند و عموماً برای مؤسسات مهم و حساس مانند بیمارستان و مخابرات گزینه منحصر به فردی می‌باشند.

چه زمانی به دیزل‌ژنراتور نیاز دارم؟

ژنراتور معمولاً وقتی استفاده می‌شود که مصرف‌کننده نمی‌تواند برای یک مدت زمان طولانی بی‌برق شود و یا در مناطقی که برق شهر قابل اعتمادی در اختیار ندارند. سیستم‌های مهم و حیاتی همیشه به دنبال تغذیه پشتیبان بلند مدت و بی‌نقص هستند همینطور کامپیوتر و یا مراکز داده بزرگ، تأسیسات مربوط به ارتباطات، مراکز تماس و مؤسسات مالی هم نیازهای مشابهی دارند. تمامی سازمان‌ها، شرکت‌ها و مراکزی که به طور قابل توجهی از قطع برق طولانی مدت آسیب می‌بینند، می‌توانند از نصب و راه‌اندازی یک ژنراتور اختصاصی بهره‌مند شوند. اگر این ژنراتور به یک یوپی‌اس یا یکسوکننده وصل شود بایستی در انتخاب ژنراتور و سیستم کنترل آن دقت کافی بعمل آید تا از مشکلات سازگاری بین این اجزا اجتناب شود. در یوپی‌اس‌های جدید که دارای اعوجاج هارمونیک جریان نسبتاً پائین و با ضریب توان نزدیک یک کار می‌کنند بسیاری از مشکلات سازگاری بین ژنراتور و یوپی‌اس مرتفع شده است.

زی-نر به چه معناست؟

واژه "زیـنـر" = "زنـر" از نام یـک قطعه الکتـرونیـکی به نام دیـود زنـر (Zener Diode) اقتباس شده است که یک نوع ویژه از دیود است که اجازه می‌دهد تا جریان الکتریکی در یک جهت به جلو برود و کاربرد آن به عنوان یک دیود ایده‌آل است، ویژگی این دیود این اجازه را می‌دهد که جریان الکتریکی در جهت معکوس، زمانی که ولتاژ بالاتر از یک مقدار مشخص باشد حرکت کند. دیود زنر در سال ۱۹۱۵ میلادی (۱۲۹۳ خورشیدی) به دست کلارنس مالوین زنر (Clarence Malvin Zener) کشف شد و به همین خاطر دیود زنر نامگذاری شد.

آیا محصولات عرضه شده، اصلی (Original) بوده و مشخصات آنها مطابق با اطلاعات سایت می‌باشد؟

شرکت مهندسی زی-نر کیفیت و اصالت محصولات ارائه‌شده را تضمین می‌نماید؛ توضیحات بیشتر در این خصوص را در اینجا ملاحظه نمائید.
در خصوص تطبیق اطلاعات و مشخصات فنی محصول با آنچه که در وب‌سایت ما ملاحظه می‌فرمائید، با اینکه مجری وب‌سایت، تلاش معقول خود را جهت دقت و بروزبودن اطلاعات محصول در سایت بکار می‌بندد، به هیچ وجه دقت و صحت آنها را تضمین و یا ادعا نمی‌نماید و ممکن است به دلایل مختلفی از جمله خطاهای تایپی و... این اطلاعات مطابقت نداشته باشند. علاوه بر این در موارد معدودی ممکن است برخی مشخصات فنی برای یک کالای خاص ارائه‌شده در وب‌سایت ما، با مشخصات فنی درج شده در وب‌سایت کمپانی اصلی سازنده مطابقت نداشته باشد که جدای از اینکه احتمال دارد ناشی از خطای انسانی در نگارش جدول مشخصات فنی باشد، می‌تواند به دلیل تولید سفارشی آن کالا مختص شرکت مهندسی زی-نر نیز باشد.

چه مواردی در یوپی‌اس بایستی به طور مرتب بازبینی شوند؟

یوپی‌اس‌ها به خاطر اینکه بارهای خاص و مهم، نیاز به منبع تغذیه بدون وقفه و یا با کیفیت توان خاص نیاز دارند استفاده می‌شوند. بنابراین باید اقدامات احتیاطی لازم برای جداکردن یک یوپی‌اس از بار، جهت انجام تعمیرات صورت گیرد. آشنایی کامل با بارهای حساسی که از یوپی‌اس تغذیه می‌شوند و آگاهی دادن به افراد متخصصی که یوپی‌اس را از بار برای تعمیرات جدا می‌کنند لازم است.
در تعمیراتی که خاموشی یوپی‌اس لازم است، باید سیستم در حالت بای‌پس قرار گیرد و یا تغذیه بار به سیستم جایگزین منتقل شود. سیستم یوپی‌اس که بناست تعمیر و سرویس شود بایستی به طور کامل از ورودی و خروجی و باتری داخلی و خارجی ایزوله شود بسیاری از سیستم‌های یوپی‌اس، یک دستور‌العمل ویژه برای ایزولاسیون دارند که بایستی به طور دقیق رعایت شود؛ همچنین پیش‌بینی احتیاطی لازم برای تخلیه بارهای خازنی موجود در آن‌ها نیز صورت گیرد.
برنامه معمول نگهداری یوپی‌اس‌های استاتیک:
یک یوپی‌اس استاتیک (سیستمی که در آن از ادوات دوار استفاده نمی‌شود و تغییر در پلاریته به کمک نیمه‌هادی قدرت صورت می‌گیرد) فوق‌العاده قابل اطمینان و بدون نقص ساخته می‌شود و به کمترین میزان نگهداری از اینورتر و باتری و شارژر نیاز دارد همچنین بایستی در برنامه نگهداری یوپی‌اس،  توجه جدی به نگهداری باتری نیز شود.
آیتم‌های نگهداری که ذیلاً به آن اشاره می‌شود همواره لازم‌الاجرا نیست و بر حسب ضرورت می‌تواند اصلاح و یا تعدیل شود. برای دستیابی به نتایج مطلوب‌تر لازم است تا این برنامه پیشنهادی با دستورالعمل سازندگان سیستم تکمیل شود. نگهداری پیشگیرانه شامل نظافت و بازرسی‌های دوره‌ای از سیستم‌های UPS می‌شود. منظور از بازرسی‌های دوره‌ای بازرسی‌هایی با دوره تکرار روزانه (هفتگی)، ماهیانه، فصلی و سالیانه است؛ البته باید تأکید شود که در شرایط محیطی سخت‌تر این فواصل زمانی کاهش می‌یابد‌. در هنگام انجام تعمیرات و نگهداری بایستی دستور‌العمل‌های ایمنی (مطابق با آنچه که قبلاً به ان اشاره شد و همچنین نکات ایمنی کار با باتری‌ها) و سایر موارد از جمله استفاده از ابزار‌های ویژه، تجهیزات تست و تجهیزات ایمنی مورد توجه قرار‌ گیرد.
این بازرسی‌‌‌‌‌‌‌‌ها حداقل بایستی شامل موارد زیر باشد:
الف) بازرسی‌های هفتگی: موارد زیر باید به طور هفتگی چک شده و در صورت برخورد با خطا اقدام اصلاحی لازم مطابق با دستورالعمل سازنده سیستم صورت گیرد:
تمام لامپ‌های نمایشگر با استفاده از " کلید تست لامپ" چک شود.
تمام نمایشگرها و دستگاه‌های اندازه‌گیری و کلیدهای فشاری و لمسی دستگاه را چک و از صحت عملکرد آنها مطمئن شوید.
ولتاژ و جریان ورودی و خروجی دستگاه و مسیر بای‌پس نشان‌داده شده در پنل نمایشگر چک کنید.
در صورتی که یوپی‌اس به سیستم تشخیص و ثبت خطا مجهز است از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید و با مرور Evenهای رخ داده در سیستم موارد مهم را به دقت بازبینی نمایید.  
ب) بازرسی‌های ماهیانه: موارد زیر باید هر ماه چک شده و در صورت برخورد با خطا اقدام اصلاحی لازم مطابق با دستورالعمل سازنده سیستم صورت گیرد:
تمام تست‌ها و بازرسی‌های هفتگی را تکرار کنید.
ظاهر و تمیزی تمام تجهیزات، اتاق و محل استقرار سیستم را بازبینی نمائید.
تجهیزات مرتبط HVAC را بررسی نمایید منظور از این تجهیزات تمام قسمت‌ها و اجزایی است که ولتاژ 220 ولت و یا 380 ولت AC در آنها وجود دارد (مانند کلیدها، فیوزها، میترها، ترانسدیوسرها و...)
ولتاژ بدنه تابلو را نسبت به نول و فاز شبکه اندازه‌گیری و ثبت نمائید و از عدم اتصال بدنه و یا نشتی جریان به ارت مطمئن شوید.
دما و رطوبت محل استقرار سیستم را اندازه‌گیری و ثبت کنید. این کار برای دما و میزان رطوبت داخل تابلو هم تکرار کرده و از مطلوب بودن اختلاف دما و رطوبت بیرون و داخل تابلوهای UPS اطمینان حاصل کنید.
تمام ورودی و خروجی‌های هوای سیستم را بازرسی نمایید بخصوص فیلترهای هوا که در مسیرهای تهویه قرار دارند را به دقت بررسی و در صورت نیاز تمییز و یا تعویض نمایید.
سرعت باد خروجی از محل‌های تهویه تابلو را اندازه گرفته و از عملکرد درست فن‌های خنک‌ساز و باز بودن مسیر تبادل هوا اطمینان حاصل کنید.
ج) بازرسی‌های فصلی: موارد زیر باید هر سه ماه یکبار چک شده و در صورت برخورد با خطا اقدام اصلاحی لازم مطابق با دستورالعمل سازنده سیستم صورت گیرد:
تمام بازرسی‌های ماهیانه تکرار شود.
تمام قسمت‌ها برای نشانه‌ای از اضافه حرارت بررسی شود. (بخصوص بردهای الکترونیکی، ادوات قدرت و نیمه هادی‌ها، کابل‌ها و سرکابل‌ها، اتصالات و ترمینال‌های هوا، کلیدهای حفاظتی، ترانس‌ها و سلف‌ها، هیتر و مقاومت‌های دشارژ خازن‌ها و...) توجه شود تفاوت دمای بین محیط و همه این قطعات یکسان نیست به خصوص ترانس‌ها و سلف‌ها و نیمه هادی‌های قدرت درشرایط نرمال هم اختلاف دمای قابل ملاحظه‌ای با محیط دارند.
تمام قسمت‌ها از نظر آسیب‌دیدگی مکانیکی بررسی شود بخصوص مواردی مثل تخریب عایقی اعم از خشکی و یا پارگی عایق، خوردگی، زنگ‌زدگی، تغییر رنگ و یا استشمام بوی نامتعارف.
تمام ترمینال‌ها و کابل‌های متصل به آنها را برای یافتن شکستگی و اتصالات شل و یا از بین رفتن عایقی بررسی نمایید.
کثیفی و آلودگی به مایعات (مثل الکترولیت باتری و روغن خازن، شکل گیری شبنم و ...) مورد بررسی قرار گیرد.
داخل تجهیزات و محفظه در برگیرنده آنها را تمیز کنید. ( بردها را با فشار هوا و سایر ادوات را با ابزار  مناسب تمیز نمایید استفاده از پارچه خیس به هیچ عنوان مجاز نیست.)
جریان فاز و نول را با یک آمپر‌‌متر دقیق اندازه‌گیری نمائید اختلاف آنها در سیستم‌های تک‌فاز می‌تواند به معنی نشتی جریان به سیم ارت باشد.
جریان برآیند بین فازها و نول را در سیستم‌های سه فاز به کمک یک کلمپ آمپرمتری که هر چهار کابل مرتبط را دربرگیرد اندازه گیری نمایید در شرایط نرمال بایستی در حد صفر باشد. غیر صفر بودن این مقدار به معنی نشتی جریان از طریق اتصال زمین است.
د) بازرسی‌های سالیانه: موارد زیر باید هر ساله چک شده و در صورت برخورد با خطا اقدام اصلاحی لازم مطابق با دستورالعمل سازنده سیستم صورت گیرد:
تمام بازرسی‌های فصلی به طور کامل تکرار شود.
تمام اتصالات چک شود یا با ترک متر و یا به کمک اسکن حرارتی تحت شرایط بار.
تمام CB را بازرسی و چک کنید.
یک تست عملیاتی کامل از UPS به عمل آورید از ‌جمله: عملکرد در بار کامل، عملکرد با باتری، تست اضافه بار، شبیه‌سازی برخی از خطاها، قطع و کاهش ولتاژ ورودی جابجایی دستی و اتوماتیک بین اینورتر و مسیر بای‌پس و یا سیستم یدکی، عملکرد سیستم یدکی و ...
تست وتنظیم ولتاژ و فرکانس خروجی مطابق با مقادیر سازنده سیستم  
تست عملکرد آلارم shutdown
ه) بازگرداندن سیستم به مدار: اگر UPS برای نگهداری و تعمیرات از مدار خارج شده است بایستی به ترتیب زیر آن را به مدار برگرداند. بعد از اینکه یوپی‌اس مجدداً وصل شد، اگر یک تست عملکردی  به عنوان بخشی از پروسه نگهداری اجرا نشده بود ولتاژ و فرکانس خروجی را تحت بار اندازه‌گیری کنید و یک خطای قطع ورودی را شبیه‌سازی کرده (مثلاً با قطع کلید ورودی) و عملکرد صحیح سیستم را تحت این شرایط بررسی نمائید. همین کار را با یک خطای دیگر که منجر به جابجایی خروجی از اینورتر به برق شهر می‌شود تکرار کنید.

البته لازم به یادآوری است که همه سازندگان الگوی خاصی را برای نگهداری از یوپی‌اس‌های خود پیشنهاد می‌کنند. که این الگو نیز در تدوین دستورالعمل نگهداری بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

انواع باتری‌های قابل استفاده در یوپی‌اس، کدامند؟

انواع باتری شامل: سرب اسید، نیکل کادمیوم، لیتیوم یون و سیلور آلکالین می‌باشند. مناسب‌ترین نوع باتری برای یوپی‌اس، نوع سرب اسید (lead acid) می‌باشد و بیشتر با درپوش کاملاً بسته که نیاز به سرویس و نگهداری ندارد و با ولتاژ 12V استفاده می‌گردد.
البته در آمپر ساعت بالا از باتری 2 ولتی استفاده می‌گردد.
در مواردی که نیاز به طول عمر بالاتر از 10 سال باشد، معمولاً از باتری نیکل کادمیوم استفاده می‌شود.
نوعی از باتری‌ها نیز از سری نیکل متال هیبرید وجود دارد که محدوده جریان آن سه هزار آمپر ساعت بوده و دارای طول عمر حدود 25 سال می‌باشند.

در صورتی که بخواهم یوپی‌اس با دیزل‌ژنراتور سنکرون شود، چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

یوپی‌اس‌ها برای تأمین انرژی در زمان قطع برق به باتری‌ها وابسته هستند. باتری‌های یوپی‌اس عمدتاً باتریهای سیلد اسید ساکن بوده که این باتری‌ها به تبع مشخصات بسیار خوب و طول عمر مفید بالا و بی‌نیاز از سرویس و نگهداری بوده ولی قیمت این نوع باتری‌ها گران بوده و همین امر باعث استفاده از UPS به همراه دیزل‌ژنراتور می‌گردد؛ چرا که با استفاده از ژنراتور تا زمانی که سوخت داخل تانکر ژنراتور باشد می‌توانیم برق تولید نمائیم و در این صورت زمان استفاده از باتری، زمان كوتاهی خواهد بود و در نتیجه یوپی‌اس به باتری‌های كم‌حجم‌تر، ارزان‌تر و با طول عمر بالاتر احتیاج دارد.
به طور كلی در صورت بكارگیری همزمان از دیزل‌ژنراتور و یوپی‌اس خلأ نبود برق جبران شده و نوسانات و نویزهایی كه می‌توانند به قسمت‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری مصرف‌كننده‌ها آسیب برسانند، حذف می‌شوند.  

انتخاب ژنراتور مناسب
برای انتخاب دیزل‌ژنراتور ابتدا باید اطلاعات کامل از مقدار بار مصرفی داشته باشیم و یا تمامی توان مصرف‌کننده‌ها را طبق مشخصات فنی آنها بررسی نمود ولی باید توجه داشت برای دستگاه‌های سلفی از جمله سیستم‌های موتوری مانند کولر، تهویه، یخچال، موتورخانه، آسانسور و غیره باید حدوداً 3 برابر توان نامی برای جریان لحظه راه‌اندازی محاسبه نمود.

انتخاب یوپی‌اس مناسب در کنار ژنراتور
ژنراتور باید 2 برابر توان نامی یوپی‌اس در نظر گرفته شود؛ چرا که فرض کنید که توان UPS و دیزل‌ژنراتور برابر باشد و باری به اندازه حداکثر توان خروجی یوپی‌اس به آن  متصل گردد در این حالت، با قطع برق شهر، یوپی‌اس توسط باتری‌ها، مصرف‌کننده‌ها را تغذیه می‌نماید و با روشن‌شدن ژنراتور (در صورت داشتن یک ژنراتور متوسط یا خوب) یو‌پی‌اس، تشخیص می‌دهد که برق مناسب با فرکانسی در بازده عملکرد یوپی‌اس به آن متصل شده است، لذا تصمیم به انتقال قدرت خروجی از باتری‌ها به برق ژنراتور صورت می‌گیرد. به محض انتقال قدرت از باتری‌ها به ژنراتور، جریان کشیده شده باعث فشار مضاعف به روی موتور دینام و به تبع آن کم شدن دور موتور ژنراتور و پائین آمدن مقدار ولتاژ تولید شده به همراه تلرانس شدید در میزان فرکانس برق تولیدی می‌گردد. البته ژنراتور، خود این موضوع را حس کرده و با تغییر در مصرف سوخت و افزایش توان سعی در برطرف کردن این نقیصه می‌نماید اما زمان لازم جهت ثبات وضعیت ژنراتور خیلی زیادتر از محدوده مجازی است که یوپی‌اس برای آن طراحی شده است. لذا بلافاصله مجدداً UPS توان مصرفی را به باتری‌ها انتقال می‌دهد و این وضعیت آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا باتری‌ها خالی شده و یا دستگاه یوپی‌اس و ژنراتور صدمه دیده و از مدار خارج گردند.
در اداره‌ها و سازمان‌ها یا شرکت‌هایی که دارای ژنراتورهای عظیم‌الجثه و پرتوان هستند، نگرانی از بابت توان ژنراتورها وجود ندارد و معمولاً یوپی‌اس تا 20kVA  (این رنج فراوانی مصرف دارد) با ژنراتور های بالای 100kVA به راحتی سنکرون می‌گردند.

مناسب‌ترین نوع UPS جهت کارکرد با ژنراتور
با توجه به نوع کارکرد مکانیکی دیزل‌ژنراتور عمدتاً ولتاژ و فرکانس خروجی ژنراتور ثابت نبوده و دائم در حال تغییر و در بعضی مواقع، تغییرات سریع در فرکانس دارد (البته در بعضی از ژنراتورهایی که عمدتاً ژنراتورهای بزرگی هستند نوسانات فرکانس و ولتاژ کمتر دیده می‌شود) لذا حتماً باید از یوپی‌اس‌هایی استفاده گردد که دارای دامنه باز ولتاژ و فرکانس ورودی بوده که یوپی‌اس‌های Online double conversion می‌توانند بهترین گزینه برای این مورد باشد چرا که دارای دامنه باز فرکانس ورودی از 46 الی 54 هرتز و ولتاژ 130 تا 300 ولت می‌باشد و با توجه به دارا بودن انواع فیلترها، بهترین انتخاب جهت ایجاد بالاترین سطح ایمنی برای سیستم‌های حساس، سرورها، تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی، دیتاسنترها و مراکز نظامی و غیره می‌باشد.

نیاز به برق پایدار با ضریب اطمینان بالا
باید توجه داشت در مراکزی که عملکرد صحیح و به موقع و دائمی دستگاه‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد و درهیچ حالتی نباید برق سیستم‌ها قطع گردد مانند بیمارستان‌ها، دستگاه‌های اتاق عمل و یا سرورهای اصلی بانک‌ها، وزارتخانه‌ها و مراکز نظامی و یا شبکه‌های اطلاع‌رسانی آنلاین و برخی دیگر از مراکز باید حتماً از سیستم ژنراتور مرکزی به همراه سیستم emergency و UPS مجهز به Bypass خودکار به همراه محفظه باتری برای حداقل یک ساعت برق‌دهی استفاده گردد؛ چرا که اگر به هر دلیلی برق شهر قطع و ژنراتور در مدار قرار نگیرد UPS بتواند به مدت یک ساعت از سیستم‌های حساس پشتیبانی نماید و در صورتی که یوپی‌اس دچار مشکل گردد کلید اتوماتیک Bypass، برق ژنراتور را به مصرف‌کننده انتقال می‌دهد و اگر بخواهیم باز ضریب اطمینان را بالاتر ببریم می توانیم از سیستم پشتبان Redundant استفاده نماییم یعنی یک یوپی‌اس دیگر با همان مدل و توان به عنوان پشتیبان Redundant به UPS اصلی متصل نمود که در صورت هرگونه مشکل برای یوپی‌اس شماره یک، یوپی‌اس شماره دو بدون وقفه و قطعی وارد مدار گردد. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که میزان قطعی برق برای مصرف‌کننده به حداقل می‌رسد.

کارت SNMP چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کارت یا ماژول SNMP وسیله‌ای است که اجازه مدیریت و مانیتورینگ یوپی‌اس را از طریق پروتوکل Ethernet در شبکه LAN به کاربر داده و تمام پروتکل‌های اصلی شبکه (HTTP، SNMP، TCP/IPx و...) را پشتیبانی نموده و با شبکه‌های Ethernet 10/100 Mbps IPv4/v6 کاملاً سازگار می‌باشد و می‌تواند به راحتی در یوپی‌اس‌هایی که شبکه‌های متوسط و بزرگ را حفاظت می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از کارت SNMP می‌توان یوپی‌اس را از راه دور توسط یک مودم از طریق شبکه و یا درگاه سریال RS232 به صورت Local مدیریت نمود. پروتکل SNMP یک پروتکل ارتباطی است که اجازه دسترسی سرویس‌گیرنده (Client) به سرور یا مدیر شبکه (Manager) به یک Agent را می‌دهند. در واقع کارت SNMP، یک Agent برای SNMP به حساب می‌آید.

مانند هر تجهیز شبکه دیگری ماژول SNMP نیز دارای آی‌پی است که این آی‌پی می‌تواند به صورت خودکار از سرویس DHCP در شبکه اختصاص داده شده و یا اینکه به صورت دستی (Static) سِت شود. سرویس وب (http) که به صورت پیش‌فرض بر روی این ماژول فعال است (پورت 80 با امکان تغییر پورت) این امکان را به کاربر می‌دهد که صرفاً با وارد نمودن آی‌پی تنظیم شده، وضعیت یوپی‌اس و پارامترهای مربوط به آن را کنترل نموده و در صورت لزوم، تنظیمات ماژول را تغییر دهد. کلیه پارامترهای قابل تنظیم ماژول از جمله تاریخ و ساعت، سرویس ایمیل، سرویس SNMP، تنظیمات شبکه، فعال یا غیرفعال‌کردن سرویس‌ها و... همه از طریق وِب به آسانی قابل تنظیم می‌باشند. امکان ارسال Trap به سیستم‌های مانیتورینگ دیگر که این پروتکل را پشتیبانی می‌کنند وجود دارد.