25 واژه در این فرهنگ موجود است.
عبارت توضیحات
AGM

جداکننده AGM بهترین نوع جداکننده شناخته شده و تأثیر بسزایی در برگشت‌پذیری مجدد اکسیژن آزاد شده در واکنش‌ها به محیط شیمیایی باتری‌ها دارد. باتری‌های Absorbed Glass Mate مانند باتری‌های تر هستند با این تفاوت که در این باتری‌ها، الکترولیت درون یک محفظه شیشه‌ای نگهداری می‌شود. این محفظه شیشه‌ای از فیبرهای شیشه‌ای بسیار نازک تشکیل شده تا کارایی و عمر مفید الکترولیت به حداکثر مقدار ممکن برسد. به دلیل اینکه فیبرهای شیشه‌ای تشکیل‌دهنده محفظه در کارخانه به طور کامل در اسید قرار می‌گیرند، هنگام در تماس‌بودن با الکترولیت دیگر هیچ تمایلی برای جذب آن ندارند.

AH

واحد ظرفیت یک باتری (آمپر ساعت) عبارتست از حاصلضرب جریان کشیده‌شده از باتری در مدت زمانی که باتری قادر به تأمین جریان می‌باشد تا قبل از آنکه ولتاژ آن از یک مقدار مشخص برای هر سلول کمتر شود. مثلاً ظرفیت یک باتری که بتواند برای مدت 20 ساعت جریانی معادل 5 آمپر را تأمین نماید، معادل 100 آمپر ساعت می‌باشد.
به طور کلی ظرفیت هر باتری به دو صورت اعلام می‌شود:
1- بر حسب آمپر ساعت و معیار C10 یا ‍C20
2- برحسب وات ساعت

Alternator

آلترناتور بخشی از ژنراتور است که خروجی الکتریکی را از ورودی مکانیکی عرضه‌شده توسط موتور تولید می‌کند. اجزای  آلترناتور باهم کار می‌کنند و باعث حرکت نسبی بین میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی می‌شوند که به نوبه خود الکتریسیته تولید می‌کنند. جزء ثابت آلترناتور استاتور نامیده می‌شود که شامل مجموعه‌ای از رساناهای الکتریکی در کوئل و روی یک هسته آهنی است. جزء متحرک آلترناتور روتور یا آرماتور نامیده می‌شود که میدان الکتریکی چرخشی را به سه روش تولید می‌نماید.

Backup time

زمان موردنیاز برای وضعیتی است که برق شهر قطع شده و لازم است برای تغذیه بار مصرفی، از انرژی ذخیره‌شده در باتری استفاده شود؛ اغلب به آن Autonomy time یا زمان دشارژ نیز گفته می‌شود. این زمان به عوامل مختلفی وابسته است که مهم‌ترین آنها عبارتست از: میزان بار اکتیو متصل به یوپی‌اس، تعداد و آمپر ساعت باتری‌ها و سطح شارژ آنها.

Brush-less alternator

آلترناتوری که از جاروب استفاده نمی‌کند، نیاز به نگهداری کمتری داشته و نیروی پاک‌تری را تولید می‌نماید. آلترناتور بخشی از ژنراتور است که خروجی الکتریکی را از ورودی مکانیکی عرضه‌شده توسط موتور تولید می‌کند. اجزای آلترناتور باهم کار می‌کنند و باعث حرکت نسبی بین میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی می‌شوند که به نوبه خود الکتریسیته تولید می‌کنند. جزء ثابت آلترناتور استاتور نامیده می‌شود که شامل مجموعه‌ای از رساناهای الکتریکی در کوئل و روی یک هسته آهنی است. جزء متحرک آلترناتور روتور یا آرماتور نامیده می‌شود. کموتاتور یک سوئیچ الکتریکی است که دائماً جریان را میان روتور و مدار خارجی عوض می‌کند. کموتاتور در ژنراتور با معکوس کردن اتصال سیم‌پیچ به مدار خارجی، جهت جریان را حفظ می‌کند و جریانی یک سویه را به مدار خارجی تحویل می‌دهد.

Bypass

Bypass line در لغت به معنی گذرگاه فرعی بوده و در اصطلاح برق قدرت، به مسیر جداگانه‌ای از مسیر تغذیه اصلی دستگاه گفته می‌شود؛ به عبارت دیگر در حالتی که به هر دلیلی نظیر سرویس یا تعمیر، تغذیه مصرف‌کننده‌ها جدای از مسیر Inverter در یوپی‌اس صورت پذیرد، عمل Bypass رخ داده و به این مسیر، مسیر بای‌پس اطلاق می‌شود. در شکل زیر مصرف‌کننده شماره 2 از مسیر Bypass تغذیه می‌شود.

مسیر Bypass در یوپی‌اس

Cold start

قابلیت شروع به کار دستگاه با باتری را Cold start یا DC start می‌گویند.

dB

واحد شدت میزان صوت و صدا یا Sound and noise intensity unit، دسی‌بِل می باشد. هر دسی‌بِل، 1000 هرتز (Hertz) و هر هرتز، معادل 1000 سیکل نوسان موج در ثانیه است. در یوپی‌اس، دسی‌بِل عبارتست از میزان نویز ایجادشده توسط دستگاه که در فاصله یک یا یک و نیم متری از آن اندازه‌گیری می‌شود. بیشتر یوپی‌اس‌ها میزان نویزی تا 55dBA تولید می‌کنند که نسبتاً عدد کوچکی بوده و نشان‌دهنده یک یوپی‌اس کم صداست.

Hot swap

قابلیت Hot swapping تکنولوژی است که در یوپی‌اس، می‌توان بدون خاموش کردن دستگاه، باتری یا ماژول آن را تعویض و با باتری و ماژول سالم جایگزین نمود؛ بدون اینکه وقفه‌ای در عملکرد نرمال آن ایجاد شود.

IP

درجه حفاظت یا کد IP، اصطلاحی در استاندارد IEC 60529 است که بر اساس آن محفظه تجهیزات الکتریکی با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی، تقسیم‌یندی می‌شوند؛ رقم اول (از سمت چپ) که بین 0 تا 6 است، سطح حفاظت در برابر جسم خارجی و نیز حفاظت افراد را مشخص می‌کند. رقم دوم بین 0 تا 8 است و میزان حفاظت در برابر نفوذ آب (و نه مایع دیگر) را مشخص می‌کند. هرچه این رقم‌ها بالاتر باشند، میزان حفاظت بیشتر خواهد بود.

Isolation transformer

ترانس ایزوله (=ترانسفورماتور ایزوله)، قطعه‌ای الکتریکی است که به واسطه یک میدان مغناطیسی، دو مدار الکتریکی را از هم ایزوله می‌نماید؛ بدین معنی که مابین دو مسیر انرژی، هیچ اتصال اهمی وجود ندارد و در نتیجه در خروجی ترانس، شرایط الکتریکی ورودی برقرار نمی‌باشد (ارتباط نول با زمین وجود ندارد). این عمل ترانس ایزوله موجب می‌شود که در خروجی دستگاه، ولتاژ مورد لزوم موجود باشد ولی به علت عدم اتصال زمین در مواقع اتصال، اختلاف پتانسیل بالا با زمین، صفر منظور شده و جریانی از اتصال عبور نمی‌کند.

Line-interactive

این نوع یوپی‌اس شامل المان‌هایی می‌شود که در آنها سعی شده با اضافه کردن سیستم تنظیم ولتاژ در مسیر Bypass عملکرد بهتری نسبت به سری Offline ارائه شود. دو نوع از متداول‌ترین سیستم‌های این رده، یوپی‌اس مجهز به ترانس Boost & Buck و ترانس ferroresonant می‌باشند. مشابه مدل‌های Offline، یوپی‌اس مدل Line-interactive بار خود را از طریق مسیر Bypass تغذیه می‌کند و بر اثر هر حادثه‌ای که سبب قطع برق شهر شود آن را به اینورتر انتقال می‌دهد. یوپی‌اس Line-interactive دارای مبدل دوطرفه می‌باشد که هم نقش Inverter و هم نقش Charger را دارد. شکل موج خروجی این یوپی‌اس‌ها به صورت سینوسی می‌باشد.

دیاگرام یوپی‌اس line-interactive

MTBF

همه ما هنگامی که قصد خرید یک دستگاه یا قطعه رایانه‌ای یا هر قطعه دیگری را داریم یکی از فاکتورهای مهم یعنی میزان عمر مفید دستگاه را در نظر می‌گیریم. در واقع مایلیم بدانیم که در برابر پولی که می‌پردازیم، چه مدت می‌توانیم از جنس خریداری شده استفاده کنیم. بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا طول عمر مفید قطعات خریداری شده مشخص است؟ و آیا معیاری برای تشخیص عمر قطعه وجود دارد یا خیر. MTBF خلاصه شده عبارت Mean Time Between Failures به معنی متوسط زمان بین خرابی‌ها است. MTBF به نوعی بیانگر میزان اعتمادی است که می‌توان به عملکرد یک دستگاه نمود.

Online Double Conversion

این سری از یوپی‌اس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برق ورودی را به صورت مستقیم به بار مصرفی هدایت نمی‌کنند بلکه ابتدا برق ورودی را از حالت متناوب (AC) به مستقیم (DC) تبدیل کرده (عملی که توسط Rectifier یا یکسوساز صورت می‌گیرد) و سپس ورودی یکسوشده را مجدداً به AC تبدیل می‌نمایند. مهم‌ترین حسن این عمل آنکه در حقیقت هیچ‌گونه اغتشاش برق ورودی، به سمت بار مصرفی منتقل نشده و در صورت قطع برق ورودی، Inverter برق مصرف‌کننده‌ها را از طریق انرژی ذخیره‌شده در باتری تغذیه می‌نماید.

دیاگرام یوپی‌اس آنلاین

Parallel

استفاده از دستگاه‌های موازی یا Parallel عموماً به منظور افزایش توان قابل دریافت یا ایجاد یک سیستم پشتیبان (Redundant) صورت می‌پذیرد. استفاده از یک یوپی‌اس به منظور حذف مشکلات برق ورودی سیستم در بسیاری از موارد راهگشا بوده و نیاز عمده کاربران را برطرف می نماید. اما همانگونه که می دانیم یو‌پی‌اس و تجهیزات توزیع نیروی برق نیز مانند دیگر وسائل الکتریکی نیاز به سرویس و نگهداری دارد. لذا با توجه به کیفیت قطعات استفاده شده، نوع طراحی و شرایط محیط کار لازم است هر چند مدت یک بار این تجهیزات به منظور عملیات سرویس و نگهداری و یا بروز خرابی از مدار خارج گردند. در کاربردهائی که وقفه در سرویس نرمال سیستم مستلزم خسارت‌های جانی مانند سیستم‌های کنترل حمل و نقل عمومی (هواپیما، قطار، تجهیزات بیمارستانی و...) یا مالی (سرویس‌های مخابراتی، تأمین کنندگان سرویس‌های اینترنتی و...) است استفاده از سیستم دوگانه یا Rendundant الزامی است.

Power Factor

ضریب توان در یک سیستم الکتریکی، اصطلاحی است که به نسبت توان واقعی به توان ظاهری اطلاق شده و مقداری بین صفر تا یک دارد. توان واقعی عبارتست از توانایی یک مصرف‌کننده برای تبدیل انرژی الکتریکی به دیگر شکل‌های انرژی؛ در حالی که توان ظاهری در اثر وجود اختلاف بین ولتاژ و جریان پدید می‌آید. با توجه به نوع مصرف‌کننده‌ها و میزان توان Active آنها، توان ظاهری می‌تواند از توان واقعی بیشتر باشد. کم‌بودن ضریب توان (بزرگ‌بودن توان ظاهری نسبت به توان واقعی) در یک مدار، موجب بالارفتن جریان در مدار و در نتیجه افزایش تلفات در مدار می‌شود.

Rackmount

رک (Rack) محفظه‌ای است که سرور، تجهیزات شبکه و... در آن قرار می‌گیرند؛ در اصل هم تجهیزات را در برابر صدمات فیزیکی محافظت نموده و هم جهت تهویه و خنک‌کنندگی تجهیزات به کار می‌رود. هر نوع تجهیز قابل نصب در رک را Rackmount می‌گویند.

Redundant

در لغت به معنی افزونگی بوده و در اصطلاح به هر تجهیزی اطلاق می‌شود که می‌تواند به صورت خودکار (فیزیکی یا منطقی) جایگزین تجهیز معیوب شود.
عموماً برای استقرار سیستم دوگانه تغذیه از سه روش زیر استفاده  می‌گردد:
1- استفاده از یوپی‌اس‌های موازی به صورت سیستم N+X
2- استفاده از خطوط تغذیه موازی و مستقل به صورت خط A و B
3- استفاده از روش‌های تغذیه ترکیبی AC و DC
در سیستم‌های Redundant که N+X نیز نامیده می‌شوند، N مشخص‌کننده تعداد یوپی‌اس و X تعداد یوپی‌اس اضافی در این مجموعه است. X در سیستم‌های Redundant حداقل یک بوده و با افزایش آن، ضریب اطمینان در سیستم بالا می‌رود. در صورت خرابی هر یک از قسمت‌های دستگاه (Inverter، Rectifier و بخش‌هایی از سیستم کنترل) تنها آن یوپی‌اس از مدار خارج شده و سیستم به کار خود ادامه می‌دهد.

SNMP

SNMP خلاصه‌شده عبارت Simple Network Management Protocol به معنی پروتکل مدیریت تحت شبکه است. SNMP پروتکل لایه Application است که امکان نقل و انتقال اطلاعات مدیریتی را بین عناصر شبکه ایجاد می‌کند و در واقع قسمتی از پروتکل TCP/IPx می‌باشد. این پروتکل توانایی مدیریت و پیدا کردن مشکلات و حل آنها را در شبکه برای مدیران مهیا می‌کند.
سه نسخه از این پروتکل موجود است که عبارتنداز:
- SNMP V1
- SNMP V2
- SNMP V3
هر سه نسخه، دارای یک سری مشخصات مشترک هستند. البته باید افزود نسخه شماره سه بسیار ایمن‌تر از نسخه‌های دیگر است.

Stabilizer

استابلایزر، نوسان ولتاژ برق را تثبیت نموده و به مصرف‌کننده ارسال می‌کند. عمده‌ترین عوامل خرابی تجهیزات مصرف‌کننده نویزها، نوسان‌ها یا قطع و وصل ناگهانی ولتاژ برق شهر می‌باشد که آسیب‌های جدی در قسمت‌های حساس مصرف‌کننده نظیر موتور، کمپرسور، Power و... اتفاق می‌افتد. مزایای استابلایزر عبارتست از: تثبیت برق شهر، محافظت در برابر اتصال کوتاه، کاهش هزینه برق مصرفی، محافظت در برابر رعد و برق و ولتاژهای بسیار بالا (High voltages) و نوسانات شدید لحظه‌ای.

Surge

ولتاژ اضافه‌شده به موج اصلی برق با مقادیر بالاتر از مقدار عادی خط اصلی می‌باشد که بیش از یک سیکل ادامه می‌یابد. Surge معمولاً پس از آنکه یک دستگاه بزرگ (با توان بالا) خاموش می‌شود و یا به دنبال سوئیچ‌کردن بار در مراکز فرعی ایجاد می‌شود. به علت زمان نسبتاً طولانی، Surge می‌تواند قدرت عملکرد مربوط به منبع تغذیه سوئیچینگ را کاهش داده و باعث کاهش طول عمر آن شود.

نوسان و اختلال برق

Synchronization

سنکرون در برق قدرت، به معنی اتصال دو شبکه کاملاً مجزاست به طریقی که هیچ نوع شدت جریان ضربه‌ای قابل ملاحظه‌ای در کل شبکه ایجاد نشود؛ شرایط سنکرون عبارتست از: برابری ولتاژها، برابری فرکانس‌ها، برابری فازها و برابری حوزه دوار.

THD

خلاصه‌شده عبارت Total Harmonic Distortion بوده و نمایانگر مقدار کلی نوسانات هارمونیکی که در ایجاد دسته‌ای از اعوجاجات ولتاژ یا فرکانس دخیل هستند، بر حسب درصد می‌باشد. اعوجاج هارمونیک کل، یک پارامتر کیفی بوده و نمایانگر آن است که یک شکل موج یا سیگنال تا چه حد به شکل موج سینوسی نزدیک می‌باشد. هرچه میزان THD کمتر باشد، شکل موج سینوسی دارای کیفیت بهتری خواهد بود.

VFI

خلاصه شده عبارت Voltage & Frequency Independent به معنی ولتاژ و فرکانس دامنه مستقل از ورودی می‌باشد.

Wake on LAN

WOL یا همان Wake on LAN امکانی است که از طریق آن می‌توان کامپیوتری را از داخل یک شبکه LAN یا حتی WAN روشن نمود.
این قابلیت تنها در مورد کارت شبکه و motherboard هایی کارایی دارد که قابلیت Wake on LAN در آنها قابل فعال کردن باشد و آن را پشتیبانی کنند.
Wake on LAN بر اساس این نظریه کار می‌کند. وقتی که یک کامپیوتر Shut down می‌شود کارت شبکه همچنان روشن می‌ماند و به packetهای شبکه گوش فرا می‌دهد. این packetها اگر از نوع خاصی باشند کارت شبکه را به واکنش وادار می‌کنند. این packetها باید ترکیبی به صورت زیر داشته باشند.
[ethernet header][IPx header][UDP header][Magic sequence][CRCS]همانطور که ملاحظه می‌نمایید این packet فقط ارسالی می‌باشد و هیچ پاسخی برای آن ارسال نمی‌شود.